Medalie pentru Ionuţ Gheorghe !

Campionatele Europene de box pentru seniori

Sport 22 Iulie 2006 / 00:00 834 accesări

Pugilistul constănţean Ionuţ Gheorghe nu a dezamăgit la Plovdiv, unde mîine se vor încheia Campionatele Europene de box pentru seniori. Deşi a suferit accidentul binecunoscut la începutul lunii iunie, după Centura de Aur, sportivul legitimat la Box Club Iacob Mira Agigea a strîns din dinţi, a tras tare la antrenamente şi a prins o formă foarte bună în Bulgaria, reuşind să urce pe podium. În meciul decisiv pentru medalie, contînd pentru sferturile de finală ale categoriei 64kg, constănţeanul a obţinut decizia la puncte, scor 30-26, în faţa ucraineanului Nikolai Semeniaga. Meciul a fost echilibrat, însă românul a reuşit o repriză a treia foarte bună, în care s-a detaşat decisiv. Adversarul său din semifinala de aseară a fost bulgarul Boris Gheorghiev, unul dintre favoriţii la titlul european. Acesta a cîştigat clar în sferturi, 30-9 cu Boris Katalinici (Croaţia), după ce anterior trecuse cu 24-12 de Carmine Cirillo (Italia) şi cu 25-22 de Emil Maharramov (Azerbaidjan). Tot aseară a boxat şi celălalt reprezentant al României în semifinale, Constantin Bejenaru (81kg), al cărui adversar a fost ucraineanul Ismail Sillah.