Medalii balcanice pentru atleții constănțeni

Atletism / Campionatele Balcanice pentru juniori 1 și 2

Sport 07 Iulie 2015 / 00:00 736 accesări

La finalul săptămânii trecute, pe stadionul din Pitești, au avut loc Campionatele Balcanice de atletism rezervate juniorilor 1, competiție la care au luat startul 340 de atleți din 14 țări. România a ocupat locul al doilea în clasamentul general, cu un total de 283,5 puncte, în urma Turciei (326,5p), dar înaintea Greciei (193p). La feminin, Turcia a ocupat prima poziție, cu 171,50p, urmată de România (140p) și Serbia (103p), în timp ce, la masculin, tot Turcia a fost prima, cu 155p, urmată de România (143,5p) și Grecia (115p). La performanța tricolorilor au pus umărul și atleții constănțeni, care au cucerit nouă medalii. Astfel, Răzvan Grecu (CSȘ 1 / CS Farul, antrenor Daniel Cojocaru) s-a clasat pe primul loc în proba de triplusalt, Andreea Timofei (LPS „Nicolae Rotaru” / CS Farul, antrenor Niculina Chiricuță) a ocupat locul secund în probele de 400 mg și ștafetă 4x400 m, Radu Cristian (CS Farul, antrenor Robertino Tănase) a câștigat medaliile de argint la 400 m și ștafetă 4x400 m, din care a făcut parte și Cristian Nedelcu (CS Farul, antrenori Cecilia Gevat și Alin Larion), Maria Ilie (CS Farul, antrenor Constantin Mușat) a terminat a doua la aruncarea ciocanului, iar Cristian Constantin (LPS „Nicolae Rotaru” / CS Farul, antrenor Carmen Botea) s-a clasat pe ultima treaptă a podiumului la triplusalt. Alte rezultate bune au fost obținute de Cristian Nedelcu (CS Farul, antrenori Cecilia Gevat și Alin Larion), locul 4 la 400 mg și locul 5 la 110 mg, și de Andrei Bughianu (CS Farul, antrenor Doina Rusu), locul 5 la decatlon.

Tot sâmbătă, în localitatea Sremska Mitrovica din Serbia, au avut loc Campionatele Balcanice de atletism rezervate juniorilor 2, unde Ioana Manoliu (LPS „Nicolae Rotaru” / CS Farul, antrenor Carmen Botea) a cucerit două medalii: de argint, la lungime, și de bronz, cu ștafeta României de 4x100 m.