Medalii de argint pentru CSS 1 Constanţa la CN Nestea de volei pe plajă

Sport 23 Iulie 2007 / 00:00 1221 accesări

Ieri, la arena special amenajată pe plaja din faţa Hotelului “Flora” din Mamaia, s-a încheiat Campionatul Naţional Nestea de volei pe plajă, rezervat senioarelor şi seniorilor. Loredana Calinciuc şi Sorina Buz, respectiv Cătălin Lelea şi Marius Mascovits, au obţinut, pentru al doilea an consecutiv, titlul naţional, demonstrîndu-şi supremaţia în întrecerea internă. În duelul senioarelor, Lugoj Kappa Sport (Loredana Calinciuc şi Sorina Buz) a dispus, cu 2-0, în ultimul act al competiţiei, de CSS 1 Constanţa Black Team (Ionela Vlad şi Anilena Teodorescu). Formaţia constănţeană a plătit tribut emoţiilor în finală, însă medaliile de argint obţinute de jucătoarele de la CSS 1 în ultimul lor an de juniorat reprezintă o frumoasă performanţă. La masculin, Mikasa (Cătălin Lelea şi Marius Mascovits) şi Skinless (Adrian Holhoş şi Daniel Todoran) au oferit un nou duel interesant, cîştig de cauză avînd echipa cu nervii mai tari. Primul set a fost cîştigat la mare luptă de Mikasa, cu 23-21, după ce Skinless a condus cu 19-17. Pe poziţia a cincea la masculin s-a clasat CVM Tomis Constanţa (Cristian Brînză şi Alexandru Mitrănescu), iar la feminin KO (Ioana Sanislav şi Irina Alexandru).

Competiţia a fost organizată de Federaţia Română de Volei, prin Comisia Naţională de volei pe plajă, cu sprijinul DSJ şi AJV Constanţa. Sponsor principal Nestea. Sponsorul turneului Aqua Magic. Premiile totale au fost în valoare de 3.000 de euro, 1.000 de euro la feminin şi 2.000 de euro la masculin.

Rezultatele înregistrate - sîmbătă, feminin - semifinale: CSS 1 Constanţa Black Team - Lugoj 2-0 (17, 15); Lugoj Kappa Sport - Blu Oradea 2-0 (17, 19); masculin, semifinale: Skinless Oradea - Yoysel 2-0 (14, 11); Mikasa - Sălbaticii 2-0 (18, 13); duminică, finala mică masculin: Yoysel - Sălbaticii 2-0 (19, 17); finala mică feminin: Lugoj - Blu Oradea 2-0 (18, 15); finala mare feminin: Lugoj Kappa Sport - CSS 1 Constanţa Black Team 2-0 (8, 14); finala mare masculin: Mikasa - Skinless Oradea 2-0 (21, 15).