Medalii de aur pentru constănţeni la Campionatele MAI

Justiție 20 Iunie 2012 / 00:00 413 accesări

Echipele Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) „Dobrogea“ şi ale Inspectoratului de Poliţie al Judeţului (IJP) Constanţa s-au clasat pe primele locuri la Campionatele Naţionale de Atletism şi Cros ale Ministerului Administraţiei şi Internelor, organizate la Mediaş, în perioada 12-15 iunie. Reprezentanţii MAI spun că în competiţie s-au înscris zeci de pompieri, poliţişti, jandarmi, poliţişti de frontieră şi reprezentanţi ai aparatului central, clasamentele fiind stabilite individual, dar şi pe arme. Plutonierul adjutant Gheorghe Romaşcanu, din cadrul ISU „Dobrogea“, a participat atât la atletism, proba de 1.500 metri plat, cât şi la cros, proba de 3.000 metri, la categoria peste 45 ani, şi la ambele a câştigat titlul de campion naţional. Reprezentanţii ISU Dobrogea spun că Romaşcanu, la Campionatele Mondiale ale Poliţiştilor şi Pompierilor de anul trecut, organizate la New York, a câştigat titlul de vicecampion mondial la proba de atletism 1.500 metri şi s-a clasat pe locul IV la proba 3.000 m cu obstacole. În clasamentul general pe echipe, arma pompieri a ocupat locul al II-lea, după poliţişti, la o diferenţă de doar opt puncte. Totodată, ag. şef pp. Marius Saioc, din cadrul Biroului Criminalistic al Poliţiei Municipiului Mangalia, a câştigat medalia de aur la proba săritura în lungime după ce a obţinut un rezultat de 5,76m.