Medalii mondiale pentru CS “Karate Tradiţional“ Eforie

Sport 17 Martie 2010 / 00:00 501 accesări

În perioada 10-14 martie, la Belgrad (Serbia), a avut loc a treia ediţie a Campionatului Mondial de Karate Tradiţional Fudokan Shotokan pentru copii, cadeţi, juniori, tineret şi seniori. Ca şi la ediţiile precedente, performanţele sportivilor constănţeni legitimaţi la CS “Karate Tradiţional“ Eforie (preşedinte Nicolae Dumitrescu) au fost dintre cele mai bune, obţinându-se două medalii, deşi clubul din Eforie a fost reprezentat doar de patru sportivi. În proba de Fuku-Go rezervată juniorilor, Florin Dumitrescu (16 ani), a urcat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului, devenind astfel campion mondial. Cea de-a doua medalie a fost adusă de seniorul Laurenţiu Ciucu, acesta cucerind argintul în întrecerea de Kumite-Kogo. Ceilalţi doi sportivi constănţeni, Alexandru Păun (juniori) şi Edna Ege Ciorabai, s-au clasat în primii opt la probele la care au participat. „Pot spune că ne aşteptam la aceste medalii, pentru că şi la ediţiile precedente ale CM sau la CE, sportivii noştri au obţinut medalii numeroase medalii. Singura surpriză a reprezentat-o Alexandru Păun, sportiv care deşi este campion european în 2008, nu a reuşit să treacă decât de primele două tururi. Am fost singurul club din Constanţa care a participat la acest Campionat Mondial“, a spus intructorul Dan Ciucu. La finele acestui an, în luna noiembrie, în Brazilia, CS “Karate Tradiţional“ Eforie va participa la un nou CM.