Medalii pentru clubul Tai-chi-do-ryu la Europenele de muay-thai

Sport 04 Octombrie 2012 / 00:00 831 accesări

Săptămâna trecută, la Varna (Bulgaria), au avut loc Campionatele Europene de muay-thai pentru juniori (sportivi între 17 şi 19 ani), competiţie la care au participat sportivi din 24 de ţări. Delegaţia României a fost alcătuită numai din sportivi constănţeni, legitimaţi la clubul Tai-chi-do-ryu Constanţa, iar conducătorul delegaţiei a fost antrenorul Marcel Ilaşcu, de la acelaşi club. Ambii luptători constănţeni prezenţi în concurs au reuşit să urce pe podium, cucerind medalii de bronz: Iulian Dumitru Ursoi - la categoria 57 kg, iar Alexandru Şerban - la 67 kg.

În paralel cu această competiţie, la Varna s-au desfăşurat şi Campionatele Balcanice de kick-box, stilurile K1 şi low-kick, pentru seniori şi juniori. Ursoi şi Şerban au urcat pe podium şi la această competiţie: au fost învinşi doar în finale, ambii cucerind medaliile de argint la categoriile respective. Pe lângă cei doi juniori, Tai-chi-do-ryu a avut şi doi seniori înscrişi în competiţie. Iulian Ilaşcu a obţinut medalia de bronz la 57 kg, în timp ce Ionuţ Sandur (81 kg) s-a clasat pe locul 6. Antrenorii sportivilor de la Tai-chi-do-ryu sunt Marcel Ilaşcu şi Marius Iulian Ursoi. „Bilanţul delegaţiei noastre a fost bun, iar federaţia ne-a felicitat pentru aceste rezultate. Am ieşit bine, pentru că au fost concurenţi deosebit de puternici, iar clubul nostru a reprezentat cu onoare România”, a declarat Marcel Ilaşcu.