Medalii pentru constănţeni la CN de lupte pe plajă

Sport 05 Septembrie 2013 / 00:00 407 accesări

La sfârşitul săptămânii trecute, pe plaja Laguna din Mangalia au avut loc Campionatele Naţionale de lupte pe plajă pentru juniori, competiţie la care sportivii legitimaţi la cluburi din judeţul Constanţa au obţinut cinci medalii. LPS „Nicolae Rotaru” Constanţa (antrenori Ioan Giuglea şi Valentin Dobrin) a avut doi sportivi pe podium: Sebastian Agrigoroşoaiei - argint la categoria 70 kg (23 de participanţi) şi Iulian Grăjdan - bronz la categoria 60 kg (22 de participanţi). La rândul său, Ştefan Marin a ocupat locul 5 la categoria +80 kg (18 participanţi). Trei medalii a cucerit Liceul Tehnologic „Ion Bănescu” - CSŞ Mangalia (antrenor Marian Oancea): aur prin Mădălin Pîrvulescu (80 kg, 11 participanţi) şi Nicoleta Popa (feminin, 50 kg) şi bronz prin Liviu Costache (70 kg). De asemenea, în ierarhia pe cluburi, primele două locuri au fost ocupate de cluburile din Mangalia şi Constanţa, în această ordine. Au mai urcat pe podium şi alţi doi luptători constănţeni, care actualmente reprezintă alte cluburi. Vlad Caraş (CSM Reşiţa) a obţinut aurul la +80 kg, categorie la care deţine şi titlul mondial pe plajă, iar fratele său Ionuţ Caraş (Steaua Bucureşti) a ocupat locul 3 la 80 kg. Competiţia a fost organizată de Federaţia Română de Lupte, cu sprijinul CS Mangalia, ASM Mangalia şi Primăriei Mangalia.