Medalii pentru România la CE de gimnastică

Sport 03 Mai 2010 / 00:00 463 accesări

PORGRAS, NEVOITĂ SĂ SE RETRAGĂ DIN FINALELE PE APARATE. Ghinion pentru micuţa gimnastă de la CS Farul, Ana Porgras. Cotată cu cele mai mari şanse la cea mai strălucitoare medalie în finalele pe aparate de la Campionatele Europene de gimnastică de la Birmingham, Porgras a fost nevoită să se retragă, ieri, din competiţie. Medaliata cu bronz mondial la paralele a resimţit puternic efortul depus, sâmbătă, în finala pe echipe, când a evoluat cu dureri foarte mari la glezna dreaptă, accidentare apărută în urma Campionatelor Internaţionale. Deşi efortul depus de Porgras a fost unul uriaş, România nu a reuşit să obţină decât medalia de bronz în concursul pe echipe. Echipa României, din care a mai făcut parte Amelia Racea, Raluca Haidu şi Diana Chelaru, a obţinut 164,975 de puncte şi nu a reuşit astfel să păstreze titlul european câştigat în 2008. Medalia de aur a revenit Rusiei, cu 169,700p, titlu obţinut după opt ani şi care arată o revenire importantă printre forţele continentale ale ex-sovieticelor. Poziţia a doua a podiumului a fost ocupată de Marea Britanie, cu 168,275p, britanicele urcând pentru prima oară pe podium într-un concurs internaţional feminin pe echipe. „Această competiţie a fost un semn că noua generaţie de gimnaste încă nu este pregătită pentru un astfel de nivel. Am mare încredere în ele. Am pierdut o luptă, dar nu războiul şi vom munci mult pentru a reveni”, a spus constănţeanul Nicolae Forminte, antrenorul coordonator al lotului tricolor. România şi-a luat însă revanşa în finalele pe aparate, unde Ana Porgras îşi asigurase prezenţa la bârnă şi paralele. La bârnă, în locul lui Porgras a concurat Amelia Racea, care a devenit campioană europeană la acest aparat, după ce a primit o notă de 14,400. Pe podiumul de la bârnă a urcat şi Raluca Haidu, care s-a clasat a treia, evoluţia ei fiind notată cu 13,950. În ultima finală a CE de la Birmingham, cea de la sol, Diana Chelaru a adus o nouă medalie de bronz delegaţiei tricolore. Românca a intrat ultima în concurs, evoluţia ei fiind notată cu 14,125.

JUNIOARELE, TREI MEDALII ÎN FINALE PE APARATE. Dacă la senioare, actuala generaţie a arătat că nu a ajuns încă la maturitate competitivă, junioarele au adus României, tot ieri, alte trei medalii în finalele pe aparate de la CE. După argintul cucerit la echipe şi bronzul de la individial compus al Larisei Iordache, delegaţia tricoloră şi-a îmbogăţit palmaresul cu încă o medalie de aur, una de argint şi una de bronz. Iordache a fost vedeta lotului de junioare, reuşind să obţină prima medalie de aur a României de la această întrecere în finala de la sol (nota 14.275), la egalitate cu Anastasia Grishina (Rusia), în timp ce Diana Bulimar a ratat podiumul de puţin, ocupând locul 4 (14.175). Iordache a urcat pe podium şi în finala de la bârnă, cucerind medalia de argint, după ce a fost notată cu 14.575. La paralele, România a câştigat o medalie de bronz, prin Diana Bulimar, notată cu 13.575. Iordache a fost aproape de a cincea medalie a întrecerii în finala de la sărituri, unde a ocupat poziţia a patra, cu nota 13.862, în timp ce Dorina Diana Rusu s-a clasat pe locul 6, fiind notată cu 13.487.