Medalii pentru sportivii de la CS Farul la kaiac-canoe, atletism, lupte și navomodelism

Sport 02 Iulie 2018 / 16:36 794 accesări
La triplusalt, podiumul juniorilor I a fost sută la sută constănțean: Marian Petre (locul 2), Florin Vișan (locul 1) și Răzvan Grecu (locul 3) (sursa foto: Facebook Alin Larion)

Sportivii legitimați la CS Farul Constanța au obținut mai multe medalii la competițiile internaționale și naționale la care au participat la sfârșitul săptămânii trecute. Astfel, în Italia, la Campionatele Europene de kaiac-canoe rezervate juniorilor, Angelo Mercur (antrenori Gabriel Aftenie și Alina Chirilă) a făcut parte din echipajul de canoe 4 al României pe distanța de 500 de metri și a obținut medalia de bronz.

La Pitești, la Campionatele Naționale de atletism rezervate juniorilor I, sportivii de la CS Farul au cucerit opt medalii - locul 1: Florin Vișan (LPS „Nicolae Rotaru” - CS Farul, antrenor Carmen Botea) - la triplusalt și Eduard Rusu (LPS „Nicolae Rotaru” - CS Farul, antrenor Cătălin Ganera) - la 400 de metri garduri; locul 2: Marian Petre (CS Farul - LPS „Nicolae Rotaru”, antrenor Alin Larion) - la triplusalt și Andrei Cojocaru (CS Farul - LPS „Nicolae Rotaru”, antrenor Eveline Lisenco) - la 400 de metri garduri; locul 3: Ioana Manoliu (LPS „Nicolae Rotaru” - CS Farul, antrenor Carmen Botea) - la triplusalt și la săritura în lungime, Răzvan Grecu (CSȘ 1 - CS Farul, antrenor Daniel Cojocaru) - la triplusalt și Florin Vișan (LPS „Nicolae Rotaru” - CS Farul, antrenor Carmen Botea) - la săritura în lungime.

La Campionatele Naționale individuale de lupte pe plajă rezervate juniorilor III și IV, desfășurate la 2 Mai, sportivii pregătiți de Gheorghe Grigore și Vasile Dușu au obținut cinci medalii - la juniori III (15-16 ani) - locul 1: Onur Pîrvu - categoria 35 kg; locul 2: Cristian Manu - categoria 35 kg și Andrei Buruiană - categoria 40 kg; locul 3 - Antoniu Giurgea - categoria 60 kg; la juniori IV (12-14 ani) - locul 3: Nicușor Manolache - categoria 35 kg. CS Farul a ocupat primul loc în clasamentul general al cluburilor la juniori III.

La Campionatele Naționale de navomodelism machete, care au avut loc la Constanța, în întrecerea seniorilor CS Farul (antrenor Petrică Vasile) a obținut zece medalii - locul 1: Andrei Romeu și Corneliu Costiniuc; locul 2: Andrei Romeu, Corneliu Costiniuc, Florian Neagu și Dan Gîrleanu; locul 3: Corneliu Costiniuc, Florian Neagu, Eugen Gîrleanu și Radu Eremia.