Medgidia a clacat în ultimele zece minute

Handbal (m) / LN-18: CSM Medgidia - UCM Reşiţa 35-36

Sport 03 Martie 2008 / 00:00 702 accesări

Formaţia masculină CSM Medgidia a ratat oportunitatea să urce pe locul 4 în clasamentul Ligii Naţionale de handbal, fiind învinsă, pe teren propriu, în derby-ul european de UCM Reşiţa, în etapa a 18-a. În faţa unei săli arhipline, CSM a început meciul mai bine şi s-a desprins după opt minute la 7-4. Impulsionaţi de Butulija, oaspeţii au revenit şi au egalat repede (9-9, min. 13), pentru ca pînă la pauză să se meargă cap la cap, 18-18. La cinci minute de la reluare, Reşiţa lui Omer a preluat în premieră conducerea în urma reuşitei lui Tucanu, însă gazdele au revenit rapid. Elevii lui Ion Crăciun aveau să conducă pentru ultima oară în min. 50 (29-28), înainte ca Reşiţa să apese pe acceleraţie. Oaspeţii s-au desprins decisiv în min. 55 (30-33) şi au ştiut să conserve avantajul pînă în final. S-a încheiat 36-35 în favoarea lui UCM Reşiţa şi formaţia lui Ion Crăciun rămîne să lupte din greu pînă la finalul sezonului pentru obţinerea unei poziţii care să-i garanteze prezenţa în ediţia viitoare a cupelor europene. “Am făcut cîteva greşeli mari în final care ne-au costat. Din păcate, nu avem experienţa necesară să abordăm cum trebuie finalul de partidă”, a declarat antrenorul gazdelor, Ion Crăciun. “Atu-ul nostru în partida de la Medgidia a fost gestionarea finalului. Experienţa meciurilor pe muchie de cuţit pe care le-am avut în ultimele două sezoane în cupele europene ne-a ajutat astăzi”, a afirmat antrenorul învingătorilor, Aihan Omer.

Au evoluat - CSM (antrenor Ion Crăciun): Coadă, Vasile, Cazan 6g, Mocanu 1g, Murtaza 4g, Musteaţă 2g, Puşcaşu, Racoviţan, M. Răpciugă 6g, R. Răpciugă 5g, Savenco 3g, Vukovic 3g, Broz 5g, Gălan; UCM (antrenor Aihan Omer): Ionescu, Antonaru, Olah, Grozăvescu, Kovacevic, Pancu, Butulija 9g, Ciubotariu 4g, Irimescu 9g, Pasic 3g, Pîrvan 1g, Rohozneanu 4g, Tucanu 5g, Vaidasigan 1g.

Rezultatele etapei a 18-a: HCM Constanţa - HC Odorhei 31-24; CSM Medgidia - UCM Reşiţa 35-36; Uztel Ploieşti - Romvag Caracal 26-24; CSM Oradea - Ştiinţa Bacău 31-32; Lignitul Tg. Jiu - Bucovina Suceava 29-27; Minaur Baia Mare - Dinamo 31-26; Steaua - Poli Timişoara 33-27.

Clasament

1. Steaua 18 15 1 2 596-495 31p

2. HCM Constanţa 18 12 3 3 519-447 27p

3. Ştiinţa Bacău 18 11 4 3 552-528 26p

4. UCM Reşiţa* 18 12 0 6 557-527 23p

5. Minaur Baia Mare 18 9 3 6 521-507 21p

6. CSM Medgidia 18 9 2 7 523-513 20p

7. HC Odorhei 18 9 2 7 491-502 20p

8. Bucovina Suceava 18 8 3 7 527-498 19p

9. Dinamo Baumit 18 8 0 10 501-508 16p

10. Pandurii Tg. Jiu 18 8 0 10 480-489 16p

11. Poli Timişoara 18 7 0 11 435-447 14p

12. CSM Oradea 18 5 2 11 495-523 12p

13. Uztel Ploieşti 18 3 0 15 440-531 6p