Medgidia nu a provocat surpriza

Handbal (m) / LN-7: CSM Medgidia - Ştiinţa Bacău 26-27

Sport 13 Octombrie 2008 / 00:00 665 accesări

Ştiinţa Bacău şi-a confirmat statutul de revelaţie a sezonului şi bifat, la Medgidia, al şaselea succes în Liga Naţională în şapte etape. Startul partidei din sala “Iftimie Ilisei” a aparţinut elevilor lui Ion Crăciun. Cu Dinescu şi Bojinovic adevărate “guri de foc” pentru poarta lui Tamaş, CSM a evoluat aproape fără greşeală pe faza ofensivă şi la jumătatea reprizei conducea cu 12-7. A fost momentul în care tehnicianul băcăuan Gabriel Armanu a “mutat” magistral, introducîndu-i în teren pe portarul Şota Tevzadze (în locul lui Tamaş) şi interul Sandu Iacob (în locul lui Simic). Experienţa celor doi şi-a spus cuvîntul şi Ştiinţa a recuperat gol după gol, intrînd la cabine la egalitate, 16-16. Asemenea partidei din urmă cu două săptămîni cu UCM Reşiţa, CSM a slabit ritmul imediat după pauză, cînd băcăuanii au punctat de cinci ori la rînd (17-21, min. 38). Medgidia a declanşat cursa de urmărire şi, cît l-au ţinut puterile pe Dinescu, s-a apropiat la 23-24, în min. 51. Meciul s-a “rupt” definitiv în min. 54, la scorul 23-25: Medgidia a declanşat un contraatac supranumeric, însă Racoviţan a pasat la intercepţie şi M. Bondar a înscris în situaţie de unu la unu cu G. Vasile. În loc de 24-25 s-a făcut 23-26 şi orice speranţă a gazdelor într-un rezultat pozitiv s-a năruit. În cele din urmă, Ştiinţa Bacău s-a impus, fără emoţii, cu 27-26, gazdele punctînd de trei ori la rînd în ultimul minut şi jumătate (ultima oară cu patru secunde înaintea finalului). Imediat după joc handbaliştii Ştiinţei Bacău au încins “hora bucuriei” la centrul terenului, sub privirile descumpănite ale jucătorilor din Medgidia, care au ajuns la al treilea eşec consecutiv.

Au evoluat - CSM (antrenor Ion Crăciun): G. Vasile, Şelaru, Samoilă 2g, Dinescu 9g, Mocanu 6g, Racoviţan, Kazic, Zaharia, Gălan 1g, Cazan 1g, Bojinovic 5g (1x7m), Puşcaşu 1g, Musteaţă 1g, M. Vasile; Ştiinţa (antrenor Gabriel Armanu): Tamaş, Tevzadze, Onyejekwe 2g, Iancu 4g, Rotaru 5g, Dediu 3g, M. Bondar 3g, Bajin, Păunică, Todorovic, Grigorie, A. Bondar, Simic 4g (2x7m), Iacob 6g. Au arbitrat: Constantin Din şi Sorin Dinu (ambii din Bucureşti).

Rezultatele etapei a şaptea: CSM Medgidia - Ştiinţa Bacău 26-27; U. Cluj - UCM Reşiţa 29-35; CS Piteşti - Minaur Baia Mare 21-22; HC Odorhei - Dinamo 31-31; HCM Constanţa - CSM Oradea 38-16; Poli Timişoara - Bucovina Suceava 22-21. Întîlnirea Steaua - Lignitul Tg. Jiu se va disputa miercuri, 15 octombrie.

10. Steaua 6 2 1 3 166-163 5

11. Minaur Baia Mare 7 2 1 4 165-177 5

12. Lignitul Tg.Jiu 6 1 1 4 144-152 3

13. CS H&V Piteşti 7 0 2 5 166-189 2

14. CSM Oradea 7 1 0 6 176-216 2