Medgidia s-a impus la Odorhei

Handbal (m) / LN-15: HC Odorhei - CSM Medgidia 27-31

Sport 11 Februarie 2008 / 00:00 745 accesări

Formaţia masculină de handbal CSM Medgidia a obţinut, ieri, o victorie extrem de importantă pe terenul lui HC Odorhei, răzbunînd remiza “cu cîntec” din tur. Echipa antrenată de Ion Crăciun s-a aflat în permanenţă la conducerea jocului şi s-a impus la final cu 31-27 (la pauză 15-13). Diferenţa s-a făcut în ultimele patru minute, cînd, de la 27-26 (min. 56), oaspeţii au punctat de trei ori consecutiv, desprinzîndu-se la 30-26. “Mă bucur pentru această victorie, mai ales că a fost obţinută într-o sală plină şi zgomotoasă şi împotriva unei maniere potrivnice de arbitraj. Elevii mei s-au bătut exemplar şi au obţinut o victorie meritată”, a declarat Ion Crăciun. Pentru CSM Medgidia au evoluat: Coadă, Vasile, Şelaru, Murtaza 7g, Broz 6g, M. Răpciugă 6g, R. Răpciugă 4g, Musteaţă 3g, Mocanu 2g, Savenco 2g, Cazan 1g şi Puşcaşu. Nu au jucat deloc Racoviţan şi Vukovic.

Rezultatele etapei a 15-a: UCM Reşiţa - Steaua 34-32; HC Odorhei - CSM Medgidia 27-31; Bucovina Suceava - Poli Izometal Timişoara 29-25; Romvag Caracal - Minaur Baia Mare 20-27; Ştiinţa Bacău - Pandurii Tg. Jiu 32-31; CSM Oradea - Uztel Ploieşti 34-25; Dinamo - HCM Constanţa 28-30.

Clasament

1. Steaua 15 12 1 2 494-411 25p

2. HCM Constanţa 15 9 3 3 424-380 21p

3. Ştiinţa Bacău 15 9 3 3 457-439 21p

4. UCM Reşiţa* 15 10 0 5 460-429 19p

5. Bucovina Suceava 15 7 3 5 431-404 17p

6. Minaur Baia Mare 15 7 3 5 427-415 17p

7. CSM Medgidia 15 8 1 6 425-420 17p

8. Dinamo Baumit 15 8 0 7 427-418 16p

9. HC Odorhei 15 7 2 6 410-417 16p

10. Poli Timişoara 15 6 0 9 359-358 12p

11. CSM Oradea 15 5 2 8 417-430 12p

12. Pandurii Tg. Jiu 15 6 0 9 393-408 12p

13. Uztel Ploieşti 15 2 0 13 362-449 4p

14. Romvag Caracal 15 0 0 15 348-456 0p