Medgidia s-a impus mai clar decît o arată scorul

Handbal (m) / LN-4: CSM Medgidia - Romvag Caracal 25-22

Sport 08 Octombrie 2007 / 00:00 619 accesări

Formaţia masculină de handbal CSM Medgidia a bifat primul succes al sezonului 2007-2008. Echipa pregătită de Ion Crăciun a tranşat în favoarea sa disputa de pe teren propriu, cu Romvag Caracal, scor 25-22, din etapa a patra a Ligii Naţionale. Lipsită de aportul lui Enescu şi Cocean, ambii excluşi din lot săptămîna trecută, CSM Medgidia a început bine partda şi după 13 minute conducea cu 7-3. Gazdele aveau să conserve diferenţa pînă la pauză, asftel că la jumătatea partidei tabela indica 15-11. Gazdele, care au avut în portarul Ionuţ Coadă cel mai bun jucător de pe teren, au controlat jocul şi după pauză, iar în min. 38 s-au desprins la 19-13. Diferenţa de şase goluri s-a consemnat şi în min. 52 (24-18), însă impulsionaţi de Florea (10 goluri) oaspeţii au mai redus din handicap pînă în final. Pe fondul relaxării echipei din Medgidia, s-a încheiat 25-22 şi trupa lui Ion Crăciun a bifat prima victorie după patru etape scurse în Liga Naţională.

Au evoluat formaţiile - CSM Medgidia (antrenor Ion Crăciun): Coadă, Vasile, Şelaru, R. Răpciugă 3g, Dinescu 2g, Mocanu 5g, Dragnea, Murtaza 4g (1x7m), Cazan, M. Răpciugă 3g, Ursuleac 1g, Savenco 5g, Puşcaşu, Musteaţă 2g; Romvag Caracal (antrenor Costin Dumitrescu): Moraru, Torică, Cercelaru 2g, Radu, Gavrilă 4g (3x7m), Florea 10g (2x7m), Stîngă, Anton, Ruseanu 4g, Fojică 1g, Cercel, Chiran 1g. Au arbitrat: Georgian Băducu şi Răzvan Voicu (ambii din Buzău).

Rezultatele etapei a patra: CSM Medgidia - Romvag Caracal 25-22; Minaur Baia Mare - Bucovina Suceava 27-27; Lignitul Tg. Jiu - UCM Reşiţa 28-35; Uztel Ploieşti - Ştiinţa Dedeman Bacău 25-36; CSM Oradea - HC Odorhei 28-30. Partida Steaua - Dinamo se va disputa joi (11 octombrie, ora 17.00), iar întîlnirea HCM Constanţa - Poli Timişoara a fost amînată pentru 18 octombrie, ora 18.00.

1. Ştiinţa Bacău 4 3 1 0 125-105 7p

2. HC Odorhei 4 3 1 0 109- 94 7p

3. UCM Reşiţa 4 3 0 1 139-116 6p

4. Steaua 3 3 0 0 97- 84 6p

5. CSM Oradea 4 2 1 1 115-109 5p

6. Bucovina Suceava 4 2 1 1 117-115 5p

7. Minaur Baia Mare 4 1 2 1 109-118 4p

8. HCM Constanţa 3 1 1 1 72- 72 3p

9. CSM Medgidia 4 1 1 2 103-109 3p

10. Dinamo Baumit 3 1 0 2 78- 83 2p

11. Pandurii Tg. Jiu 4 1 0 3 106-113 2p

12. Uztel Ploieşti 4 1 0 3 96-110 2p

13. Poli Timişoara 3 0 0 3 76- 87 0p

14. Romvag Caracal 4 0 0 4 85-112 0p