Mediaşul a “tăiat“ gazul campioanei CFR Cluj

Fotbal / Liga 1, prima etapă:

Sport 23 Iulie 2012 / 00:00 338 accesări

Prima etapă a Ligii 1 la fotbal a adus sâmbătă şi prima surpriză, campioana CFR Cluj fiind ţinută în şah pe teren propriu de Gaz Metan Mediaş. Jucătorii lui Cristi Pustai au obţinut o remiză meritată, scor 1-1, la capătul unei partide în care clujenii au fost de nerecunoscut în prima repriză. Ciprian Vasilache a deschis scorul în prima repriză cu un şut la vinclu din lovitură liberă de la 20m, însă Kapetanos a salvat şi de această dată CFR-ul de la dezastru, egalând cu o lovitură cu capul de la aproximativ 10m cu o jumătate de oră înainte de fluierul final. O surpriză prin proporţiile scorului poate fi considerată victoria Petrolului, scor 5-0 cu Ceahlăul Piatra Neamţ, tunisianul Younes Hamza reuşind primul hatt-trick al campionatului. Iată rezultatele complete de până acum: Pandurii Tg. Jiu - U. Cluj 6-2 (Ibeh 11, 23, Viera 15, Răduţ 66, Matulevicius 76, Karim 85/ Pătraşcu 44, Păcurar 75), CS Turnu Severin - Dinamo 1-2 (Vancea 52/ Axente 50, Dănciulescu 80), Petrolul Ploieşti - Ceahlăul 5-0 (Hamza 12, 15, 75, Grozav 49, Szukala 86), CFR Cluj - Gaz Metan Mediaş 1-1 (Kapetanos 60/ Vasilache 28), CSMS Iaşi - Oţelul Galaţi 1-2 (Cl.Ionescu 59/ Iorga 52-pen, Viglianti 80), Gloria Bistriţa - Astra Ploieşti 1-2 (Predescu 32/ Fatai 5, 10), Rapid Bucureşti - FC Vaslui 2-2 (Pancu 45, Teixeira 84 / Wesley 31, 48). Astăzi au loc partidele: FC Viitorul Constanţa - FC Braşov (ora 19.00, DigiSport 1), Steaua Bucureşti - Concordia Chiajna (ora 21.30, DigiSport 1).