Messi a executat 57 de penalty-uri la FC Barcelona, marcând de 44 de ori

Fotbal internațional

Sport 26 Februarie 2015 / 00:00 367 accesări

Atacantul Lionel Messi a executat 57 de lovituri de la 11 metri în tricoul echipei FC Barcelona, marcând de 44 de ori, se arată într-o statistică prezentată de BBC, după ce argentinianul a ratat un penalty în finalul meciului de marţi seară cu Manchester City, din manșa tur a optimilor de finală ale Ligii Campionilor. Dintre cele 13 penaly-uri ratate, nouă au fost parate de portarul advers, de două ori mingea a lovit bara şi de alte două ori balonul nu a nimerit spaţiul porţii. La penalty-ul executat marţi, portarul Joe Hart a respins mingea şutată de Messi, care a reluat apoi balonul cu capul, trimiţându-l pe lângă poartă.

Antrenorul Luis Enrique nu este supărat pe jucătorul său pentru această ratare. „Jucătorii care execută lovituri de la 11 metri mai ratează, dar noi avem toată încrederea în Messi. Am făcut un joc complet şi trebuie să fim mulţumiţi cu asta. A fost o bună evoluţie a echipei noastre, am fost mult mai buni decât adversarii”, a declarat Luis Enrique.

Formaţia FC Barcelona a învins marţi seară, în deplasare, cu scorul de 2-1 (Luis Suarez 16, 30 / Kun Aguero 69), echipa Manchester City. Din minutul 74, Manchester City a evoluat cu un jucător mai puţin, după ce Clichy a fost eliminat. În minutul 90+4, Lionel Messi a ratat un penalty acordat după un fault al lui Zabaleta asupra jucătorului argentinian.