Messi a mai doborât un record în La Liga

Sport 17 Octombrie 2016 / 14:03 392 accesări
Lionel Messi (dreapta, în duel cu internaționalul român Florin Andone) a stabilit numeroase recorduri de-a lungul carierei sale, atât pentru FC Barcelona, cât și pentru fotbalul spaniol

Internaționalul argentinian Lionel Messi, atacantul echipei FC Barcelona, a stabilit un nou record în campionatul de fotbal al Spaniei, la meciul câștigat pe teren propriu de formația sa, cu 4-0, în fața lui Deportivo La Coruna, în cadrul etapei a 10-a. Messi, rezervă în acest joc, a reușit să închidă tabela la numai trei minute de la intrarea sa pe teren (minutul 58), marcând cu această ocazie cel de-al 180-lea său gol în 176 de meciuri disputate pe Nou Camp în La Liga. El l-a depășit astfel pe legendarul Telmo Zarra, autorul a 179 de goluri pe teren propriu în prima ligă spaniolă, în anii '40 - '50.

Cei doi sunt urmați de alte două legende ale fotbalului spaniol, Alfredo Di Stefano și Enrique Castro „Quini”, ambii cu câte 151 goluri, poziția a cincea fiind ocupată de portughezul Cristiano Ronaldo, autorul a 150 de goluri pe „Santiago Bernabeu” pentru Real Madrid, doar în campionat.

Messi conduce și în clasamentul celor mai buni marcatori din toate timpurile în campionatul Spaniei, cu un total de 317 goluri (acasă și în deplasare), devansându-l pe Cristiano Ronaldo (262 de goluri), în timp ce Telmo Zara ocupă locul al treilea, cu 258 de goluri.