“Militarii” au câştigat detaşat în faţa Farului

Baschet (m) / LN, etapa a 22-a: BC FARUL CONSTANŢA - STEAUA BUCUREŞTI 53-87

Sport 04 Martie 2014 / 00:00 736 accesări

În etapa a 22-a a Ligii Naţionale de baschet masculin, BC Farul a cedat, scor 53-87 (14-15, 14-29, 11-27, 14-16), meciul susţinut aseară, la Sala Sporturilor, cu Steaua Bucureşti. Dacă, pentru BC Farul, partida cu Steaua reprezenta o nouă şansă pentru tinerii jucători constănţeni de a căpăta mai multă experienţă în Liga Naţională, pentru Steaua era o foarte bună şansă de a se apropia de primele opt locuri care asigură prezenţa în play-off. Conform aşteptărilor, oaspeţii s-au distanţat rapid pe tabelă, 15-5, dar BC Farul a avut o revenire frumoasă, scor 15-14 după primul parţial. Din acest moment însă, Steaua s-a distanţat tot mai mult pe tabelă, iar la pauză conducea cu 44-28. Până la final, jucătorii ambelor echipe s-au întrecut în numeroase greşeli personale, dar cei care au fost mai eficienţi la finalizare au fost “militarii”, care s-au impus cu 87-53. „Am făcut faţă adversarului atât timp cât am rezistat fizic, pentru că apoi Steaua s-a distanţat uşor. Au fost multe mingi pierdute, dar în atac ne-am descurcat mai bine. Este greu când joci patruzeci de minute (n.r. - Olteanu şi Stănescu au fost integralişti), dar aceasta este situaţia. Mai avem cinci meciuri şi trebuie să le ducem la capăt”, a precizat antrenorul-jucător Alexandru Olteanu. Pentru BC Farul au marcat: Stănescu 15p, Trandafir 13p, Isleam 8p, Olteanu 6p, Liţă 4p, Mihai 3p, Bucur şi Cîmpeanu - câte 2p.

Tot ieri s-a mai disputat ultimul meci al etapei a 21-a: BC Timişoara - Energia Rovinari 78-85. Clasament: 1. Ploieşti 37p, 2. Oradea 37p, 3. Sibiu 36p, 4. Tg. Mureş 35p, 5. Cluj 35p, 6. Piteşti 33p, 7. Rovinari 33p, 8. Craiova 32p, 9. Steaua 32p, 10. BC Timişoara 30p, 11. Mediaş 26p, 12. Timba 24p, 13. BC FARUL CONSTANŢA 23p, 14. Chiajna 22p.