Minunea din minutul 93!

Fotbal / UEFA Champions League, semifinale, manşa retur

Sport 08 Mai 2009 / 00:00 547 accesări

FC Barcelona n-a tras nici un şut pe poartă în cele 90 de minute regulamentare de la Londra! Mai mult, n-a avut nici o ocazie reală de gol în cele două manşe cu Chelsea! A trebuit să vină o fază norocoasă în prelungirile partidei de miercuri pentru ca Iniesta să aducă o calificare nesperată în finala de la Roma. Rămîne, însă, impresia că FC Barcelona - cea mai în formă echipă a momentului... de pe continent - nu este capabilă să se opună echipelor engleze! Şi că finala italiană va fi o simplă formalitate pentru Manchester United. Dar, în fotbal, ca în orice sport, norocul poate schimba calculele anterioare, aşa că spaniolii pot spera la cîştigarea trofeului! După ce a condus foarte slab partida de la Londra (roşu gratuit lui Abidal, penalty clar neacordat englezilor la henţul lui Pique), arbitrul Tom Henning Ovrebo a fost ameninţat cu moartea de fanii lui Chelsea! Norvegianul a părăsit Anglia pe furiş, sub protecţia poliţiei!

Scor final: Chelsea Londra - FC Barcelona 1-1 (Essien 9 / Iniesta 90+3; cartonaş roşu: Abidal 66) - în tur: 0-0. Au evoluat - Chelsea: Cech - Bosingwa, Terry, Alex, A. Cole - Essien, Ballack, Lampard - Malouda, Anelka, Drogba (72 Belletti); FC Barcelona: Valdes - Alves, Busquets (85 Bojan), Pique, Abidal - Toure, Xavi, Iniesta (90+4 Gudjohnsen), Keita - Messi, Eto’o (90+4 Sylvinho). Finala Ligii Campionilor, dintre Manchester United şi Barcelona, va avea loc pe 27 mai, pe Stadio Olimpico din Roma.