Mircea Lucescu, la un pas de o nouă performanţă

Fotbal / Liga Campionilor, optimi de finală, manşa retur

Sport 08 Martie 2011 / 00:00 706 accesări

Mircea Lucescu pare să fie într-un moment magic al carierei, o eventuală calificare în sferturile de finală ale UCL adăugând o nouă performanţă la un palmares impresionant pentru un antrenor român. Cu AS Roma aflată în degringoladă - schimbarea antrenorului nu a adus nimic nou la italieni, care continuă să şchioapete în întrecerea internă - Shakhtar pare să aibă o misiune lejeră, ucrainenii fiind neînvinşi pe teren propriu, în cupele europene, de 11 meciuri. Fără probleme medicale în echipă, gazdele vor alinia obişnuita “legiune” de brazilieni, care a făcut legea pe Olimpico. Italienii nu au renunţat la calificare, noul antrenor - Vincenzo Montella, anunţând o echipă ofensivă, cu Totti, Vucinic şi Boriello titulari. În Spania, marea favorită la câştigarea trofeului - FC Barcelona - primeşte vizita englezilor de la Arsenal, care ar putea evolua fără Van Persie, dar cu Fabregas şi Wilshere recuperaţi după accidentări. Gazdele au probleme în apărare, Puyol fiind accidentat, iar Pique suspendat, astfel că englezii pot ajunge chiar şi la prelungiri! Evident, FC Barcelona este favorită la calificare, Messi fiind capabil să decidă singur partida, aşa cum a făcut-o şi anul trecut. Programul din această seară, ambele partide fiind programate la ora 21.45: Shakhtar Doneţk - AS Roma (3-2 în tur); FC Barcelona - Arsenal Londra (1-2 în tur).