Miruna Măţăoanu, surpriza de la CM de atletism de la Osaka

Sport 01 Septembrie 2007 / 00:00 810 accesări

Cum calificările în finalele CM de atletism din Japonia au fost puţine pentru delegaţia României, cea mai bună clasare de pînă acum fiind obţinută de Nicoleta Grasu (locul 4 în finala probei de aruncare a discului), ochii tuturor aveau să se îndrepte vineri spre proba de săritură în înălţime, unde Miruna Măţăoanu (Steaua Bucureşti) a obţinut calificarea surpriză pentru lotul tricolor. Atleta a reuşit să treacă de ştafeta limită de calificare în finală de 1,94 m şi s-a clasat pe poziţia a şaptea în Grupa A, cu o poziţie în faţa campioanei europene Tia Helebaut (Belgia). Totodată, sportiva în vîrstă de 24 de ani a înregistrat şi cel mai bun rezultat de pînă acum al carierei. În cealaltă grupă, Oana Muşunoiu-Pantelimon a ratat accederea în lupta pentru podium, aceasta situîndu-se pe ultima poziţie, cu 1,84 m. Tot ieri, sportiva Claudia Ştef a obţinut locul 6 în proba de 20 km marş, fiind cronometrată cu 1h:32,47. Medalia de aur a fost adjudecată de rusoaica Olga Kaniskina, cu timpul de 1h:30,09.

Vineri, Felicia Ţilea-Moldovan a ocupat locul 11 în finala probei de aruncarea suliţei, cu o performanţă de 55,71 m. Proba fost cîştigată de Barbora Spotakova (Cehia), cu un nou record naţional - 67,07 m. Felicia Ţilea-Moldovan a aruncat cu 4,36 m mai puţin decît în calificările probei. Cea mai bună performanţă a româncei la Campionatele Mondiale a fost argintul cucerit la Goteborg, în 1995, cu 65,22 m.