Misiune dificilă pentru Irina Begu

Tenis de câmp / Circuitul WTA

Sport 06 Mai 2015 / 00:00 748 accesări

Rămasă singura reprezentantă a României pe tabloul principal de simplu feminin în cadrul turneului de categorie Premier Mandatory de la Madrid, dotat cu premii în valoare totală de 4.185.405 de dolari, Irina-Camelia Begu, locul 37 WTA, a aflat numele adversarei din optimile de finală. Calificată în această fază a întrecerii după ce a beneficiat în turul secund de retragerea sportivei germane Andreea Petkovic, locul 10 WTA şi cap de serie nr. 11, din motive medicale, românca va lupta pentru un loc în sferturi cu Barbora Strycova (Cehia), locul 23 WTA, acesta fiind primul duel dintre cele două tenismene. Strycova a învins-o ieri, în turul al doilea, pe americanca Varvara Lepchenko, locul 30 WTA, cu scorul de 6-4, 6-2, după un meci care a durat aproape o oră şi jumătate. Begu își continuă parcursul și în proba de dublu, alături de reprezentanta gazdelor, Lara Arruabarrena. Cele două au produs surpriza, eliminându-le pe favoritele nr. 8, cehoaicele Andrea Hlavackova și Lucie Hradecka, cu scorul de 6-3, 6-2, după doar 61 de minute de joc. Intrate pe tabloul principal din postura de rezerve, Begu și Arruabarrena și-au asigurat un cec în valoare de 15.780 euro și 120 de puncte WTA, iar aseară au jucat pentru un loc în sferturi cu perechea formată din Vera Dușevina (Rusia) și Maria Jose Martinez Sanchez (Spania).

VICTORII PENTRU FAVORITE

Liderul clasamentului WTA, Serena Williams, s-a calificat în optimile de finală de la Madrid, după ce a învins-o în turul secund, cu scorul de 6-4, 6-0, după 58 de minute, pe compatrioata sa Sloane Stephens, poziţia 38 în ierarhia mondială. Pentru un loc în sferturi, americanca va juca împotriva unui alt fost lider WTA, Victoria Azarenka (Belarus), actualmente pe locul 31 în clasamentul mondial. Tot în optimi a ajuns și Maria Şarapova, locul 3 WTA, deţinătoarea trofeului, care a trecut fără probleme, cu scorul de 6-1, 6-2, de Mariana Duque-Marino (Columbia, locul 110 WTA), sportivă venită din calificări, după o oră şi 14 minute de joc. În cazul în care va ajunge în finală, rusoaica o va depăşi în clasamentul WTA pe tenismena constănțeană Simona Halep, locul 2 mondial, care a pierdut în primul tur la Madrid.