Misiune imposibilă

Fotbal / UEFA Champions League, optimi de finală, manşa retur

Sport 06 Martie 2012 / 00:00 454 accesări

Prima victimă de lux a optimilor UEFA Champions League pare a fi Arsenal Londra, englezii având o misiune imposibilă în aceasta seară - recuperarea a patru goluri în faţa campioanei Italiei, AC Milan! Deşi echipa londoneză a câştigat ultimele două meciuri din Premier League, cu Tottenham Hotspur şi FC Liverpool, este greu de crezut că poate face minuni contra unei echipe italiene, mult mai pragmatică decât contracandidatele din Anglia! În plus milanezii sunt pe val, dovadă scorul net cu care s-au impus la Palermo unde nu câştigaseră în ultimii ani. Mult mai echilibrată este partida de la Lisabona, acolo unde Zenit speră să obţină o calificare istorică în sferturi. Campioana Rusiei s-a impus în manşa tur destul de greu, dar atunci a trebuit să atace continuu pentru a înscrie. Acum ruşii nu trebuie decât să se apere, un lucru pe care antrenorul Spalletti îl cunoaşte foarte bine, şcoala italiană fiind vestită tocmai la acest capitol! Învinsă în derby-ul (pentru titlu) cu FC Porto chiar la... Lisabona, Benfica încearcă să salveze măcar parcursul în UCL, o calificare în sferturi putând împăca suporterii.

Programul din această seară, ambele partide fiind programate de la ora 21.45: Benfica Lisabona - Zenit St. Petersburg (în tur: 2-3) şi Arsenal Londra - AC Milan (0-4; în direct la TVR 1).