Misiune îndeplinită pentru Mannschaft

GRUPA B: GERMANIA - PORTUGALIA 1-0 (M. Gomez 72)

Sport 11 Iunie 2012 / 00:00 376 accesări

Duelul de sâmbătă seară, de la Lvov, dintre Germania şi Olanda, a doua partidă din Grupa B, a fost tranşat de naţionala pregătită de Joachim Low, scor 1-0 (0-0). Chiar dacă Spania este campioana mondială şi europeană, Germania este văzută de specialişti având cel puţin aceeaşi şansă ca şi ibericii la un nou titlu, iar siguranţa afişată în meciul cu Portugalia pare să le dea dreptate acestora. Fără Miroslav Klose între titulari, al doilea golgeter all-time al Germaniei, dar cu “Super” Mario Gomez, mereu la locul potrivit, Germania a făcut primul pas spre un trofeu pe care nu l-a mai câştigat din 1996. Portugalia a preferat să se apere şi să încerce să fie letală pe contratac prin Cristiano Ronaldo, însă tactica i-a trădat pe lusitani în cele din urmă. Prima repriză a fost dominată autoritar de nemţi, care au avut inclusiv un gol anulat la un presupus fault în atac al lui Gomez, dar Pepe, cel mai bun jucător al Portugaliei în primele 45 de minute a şutat în chiar ultimul minut al primului act la vinclul porţii lui Neuer din interiorul careului. Nemţii au avut o şansă uriaşă, mingea căzând exact pe linia porţii. Germania a continuat să preseze la poarta lui Rui Patricio, însă fără efect pe tabela de marcaj. Pe contraatac, Cristiano Ronaldo ar fi putut înscrie în min. 64, dar Jerome Boateng, fundaşul de fier de la Bayern Munchen, l-a blocat în ultimul moment. Peste opt minute s-a înscris singurul gol al partidei: centrarea lui Khedira a fost deviată până la Gomez, iar atacantul lui Bayern a trimis perfect balonul, cu capul, la colţul lung, fără speranţe pentru Rui Patricio. Portugalia şi-a adus aminte că este totuşi la un Campionat European abia în ultimele 15 minute, prea târziu însă pentru a reuşi egalarea, chiar dacă Varela - în min. 88 şi Nani - în min. 90+3 au ratat două situaţii uriaşe de a restabili egalitatea.

Au evoluat - Germania (antrenor Joachim Low): Neuer - J. Boateng, Hummels, Badstuber, Lahm - Khedira, Schweinsteiger - Muller (90+4 Bender), Ozil (87 Kroos), Podolski - M. Gomez (80 Klose); Portugalia (antrenor Paulo Bento): Rui Patricio - J. Pereira, B. Alves, Pepe, F. Coentrao - Meireles (80 Varela), Veloso, Moutinho - Nani, H. Postiga (70 N. Oliveira), Cr. Ronaldo. Cartonaşe galbene: Badstuber, J. Boateng / F. Coentrao, H. Postiga. Au arbitrat: Stephane Lannoy (centru) - Frederic Cano, Michael Annonier (asistenţi) - Fredy Fautrel, Ruddy Buquet (asistenţi suplimentari) - toţi din Franţa; Marcin Borski (rezervă - Polonia).