Monica Niculescu s-a calificat în semifinalele turneului de la Seul

23 Septembrie 2016 / 13:52 351 accesări

Jucătoarea română de tenis Monica Niculescu, ocupanta locului 55 în clasamentul WTA, a câştigat, vineri, scor 6-4, 6-2, meciul disputat cu Jana Cepelova (Slovacia, 102 WTA) şi a obţinut calificarea în semifinalele turneului de la Seul, dotat cu premii în valoare totală de 226,750 de dolari.

Partida dintre cele două sportive a durat o oră şi 21 de minute. Monica Niculescu a început cu break primul set şi s-a distanţat imediat la 2-0 şi 3-1, dar s-a văzut egalată la trei, în game-ul al şaselea. La scorul de 4-4, Niculescu a reuşit un nou break şi preluat conducerea, urmând să servească pentru a câştigat setul. În final, sportiva din Bucureşti s-a impus, scor 6-4

Setul decisiv a fost destul de echilibrat, până în game-ul al cincilea, când Monica a câştigat contra serviciului, iar, imediat, s-a distanţat la 4-2. În final, după un alt break, Monica Niculescu a servit pentru câştigarea setului pe care şi l-a adjudecat, scor 6-2, în doar 33 de minute.

În turul următor, Niculescu o va întâlni pe Shuai Zhang din China, locul 40 WTA. Pentru accederea în penultimul act al competiţiei, Patricia Ţig va încasa un cec în valoare de 11,300 de dolari şi 110 puncte în clasamentul WTA.