Morteza, mai tare decît Ionuţ Gheorghe

Box

Sport 15 August 2008 / 00:00 566 accesări

Boxerul constănţean Ionuţ Gheorghe a ratat o importantă şansă de a cuceri încă o medalie olimpică după bronzul de la Atena! Trimis de tragerea la sorţi pe o parte de tablou foarte accesibilă, sportivul de la CS Farul nu a reuşit să profite şi a fost eliminat în optimile de finală ale categoriei 64 kg. Ionuţ a cedat la puncte, scor 8-4, în faţa lui Morteza Sepahvandi, din Iran, acelaşi adversar care l-a învins şi la Campionatele Mondiale de anul trecut! Din păcate, pugilistul antrenat de Ilie Dascălu nu s-a adaptat nici acum stilului de box preferat de iranian, cu multe deplasări în ring, cu obstrucţii repetate, dar şi cu lovituri rapide şi surprinzătoare, la fel ca şi thailandezul Manus Boonjumnong, care l-a învins în semifinale la Atena. Constănţeanul poate invoca şi arbitrajul uneori defavorabil, el fiind frustrat în ultimele două reprize de cel puţin trei puncte! Impresia generală este însă că victoria iranianului a fost meritată. România mai are un pugilist la Beijing, pe Georgian Popescu, la 60 kg. Ploieşteanul boxează în optimi astăzi, de la ora 10.45, cu Francisco Javier Vargas (Mexic). În cazul unei victorii, Popescu îl va întîlni în sferturi pe învingătorul disputei Domenico Valentino (Italia) - Yordenis Ugas (Cuba).