Mourinho nu l-a învins pe Guardiola

Fotbal / Supercupa Europei: BAYERN MÜNCHEN - CHELSEA LONDRA 2-2, 5-4 la loviturile de departajare

Sport 31 August 2013 / 00:00 465 accesări

Supercupa Europei a fost câştigată, vineri seară, la Praga, de formaţia Bayern München, deţinătoarea trofeului UEFA Champions League, după prelungiri şi executarea loviturilor de departajare, la capătul unei confruntări în care Chelsea Londra, deţinătoarea UEFA Europa League, a evoluat cu un om mai puţin din min. 85, după eliminarea mijlocaşului Ramires. Chelsea a deschis scorul în min. 8, prin Fernando Torres, iar Franck Ribery a egalat imediat după pauză, în min. 47. Eden Hazard, în min. 93, a readus-o pe Chelsea în avantaj, portarul Petr Cech a intervenit miraculos, de patru ori, în a doua repriză a prelungirilor, şi Jose Mourinho se pregătea să sărbătorească. Nu a fost de acord Javi Martinez, care a egalat, în min. 120, la ultima fază a meciului şi totul s-a decis de la... punctul cu var. Neuer a apărat penalty-ul executat de Lukaku şi Josep Guardiola şi-a trecut în palmares primul trofeu cu Bayern Munchen, echipa germană obţinând, în premieră, Supercupa Europei. Scor final: Bayern - Chelsea 2-2 (Ribery 47, Javi Martinez 120 / F. Torres 8, Hazard 93), 5-4 la loviturile de departajare.

Au evoluat - Bayern (antrenor Josep Guardiola): Neuer - Rafinha (56 Javi Martinez), J. Boateng, Dante Bonfim, Alaba - Lahm (cpt.) - Robben (96 Shaqiri), T. Muller (71 Götze), Kroos, Ribery - Mandzukic; Chelsea (antrenor Jose Mourinho): Cech - B. Ivanovic, G. Cahil, D. Luiz, A. Cole - Ramires, Lampard (cpt.) - Schürrle (87 Obi Mikel), Oscar, Hazard (113 Terry) - F. Torres (98 Lukaku).