Mourinho, prezent la remiza României cu Franţa

Eveniment 13 Octombrie 2008 / 00:00 697 accesări

Ultimul meci oficial al tricolorilor din acest an s-a soldat cu o remiză, 2-2 cu Franţa, vicecampioana mondială şi principala favorită a grupei. În ciuda faptului că elevii lui Victor Piţurcă au condus cu 2-0, remiza este mai mult decît echitabilă, Franţa fiind foarte aproape de a pleca chiar cu toate cele trei puncte de la Constanţa. Debutul partidei a fost de vis pentru români, care după doar 17 minute conduceau cu 2-0! Fl. Petre a speculat o indecizie a defensivei franceze şi a deschis scorul, în min. 6, cu un şut la colţul scurt, iar D. Goian a majorat avantajul, în min. 17, cînd a cîştigat duelul aerian cu Boumsong şi a înscris cu capul după un corner, înscriind golul cu numărul 1.000 din istoria naţionalei României. Franţa s-a trezit din pumni şi, după ce Henry a fost anticipat de Lobonţ (min. 36), Ribery a redus din diferenţă în min. 37, la capătul unei faze în care Toulalan, Gourcuff şi Ribery au dat mat în trei mutări defensivei noastre. Tricolorii au ameninţat pentru ultima oară poarta lui Mandanda, în min. 45, acţiunea splendidă a lui Mureşan fiind încheiată cu o lovitură de cap peste poartă a lui Mutu, din 6 m. Românii n-au reuşit să menţină ritmul impus de francezi după pauză, astfel că repriza secundă s-a transformat într-un joc de-a “şoarecele şi pisica”. Lobonţ a amînat a doua reuşită a Franţei intervenind în min. 60 (la capul lui Benzema) şi 64 (dublă paradă la execuţiile lui Henry şi Gourcuff), însă n-a mai putut face nimic, în min. 69, la “torpila” de la 30 m a lui Gourcuff, mingea lovind şi transversala înainte de a poposi în plasă. Putea fi şi mai rău pentru România, pentru că Ribery a avut şansa golului victoriei, în min. 82, însă jucătorul lui Bayern a reluat alături din poziţie ideală. S-a încheiat 2-2, un rezultat echitabil după aspectul partidei ce ţine România şi Franţa în urma Serbiei, Lituaniei şi Austriei în clasamentul Grupei a 7-a.

Au evoluat - România (antrenor Victor Piţurcă): Lobonţ - Ogăraru, Tamaş, D. Goian, Raţ - Cociş, Mureşan, Chivu - Fl. Petre (75 G. Bucur), Marica, Mutu (75 Fl. Costea); Franţa (antrenor Raymond Domenech): Mandanda - Sagna, Boumsong, Abidal, Evra - A. Diarra, Toulalan - Ribery (90 Briand), Gourcuff, Malouda (38 Benzema) - T. Henry. Au arbitrat: Frank De Bleeckere - Peter Hermans şi Alex Verstraeten (toţi din Belgia).