Municipal a repetat performanţa de anul trecut

Fotbal, Cupa României: Municipal Constanţa - Dunărea Ostrov 4-2

Sport 21 Iunie 2006 / 00:00 1158 accesări

Municipal Constanţa a reuşit, ieri, să cîştige faza pe judeţ a Cupei României la fotbal, bisînd astfel performanţa de anul trecut! În finala cu Dunărea Ostrov, desfăşurată pe terenul "Voinţa", echipa alcătuită din old-boys şi jucători de fotbal în sală s-a impus greu, cu scorul de 4-2, după lovituri de departajare! Constănţenii au deschis scorul în min.12, prin Ionescu, însă condiţia fizică superioară a dunărenilor şi-a spus cuvîntul în felul cum s-a jucat în prima repriză. Filip a restabilit egalitatea în min.28, pe contraatac, imediat după ce Gabi Stan, viceprimarul municipiului Constanţa şi sufletul echipei de old-boys Municipal, ratase o mare ocazie de a majora scorul! Pînă la pauză, oaspeţii au mai avut o bară plus o ratare a lui Tănase.

Accidentările lui Stoica şi Dobre au dereglat linia de mijloc a Municipalului, care în repriza a doua s-a bazat pe tehnicitatea superioară a veteranilor săi şi pe ştiinţa jocului. Cornăţeanu (2), Ionescu şi Stan au ratat marile ocazii ale gazdelor, după care dunărenii au pus stăpînire pe joc, dar fără a-l deranja prea mult pe Resmeriţă. Accidentarea lui Normambet (min.87) a făcut ca Municipalul să joace în zece oameni prelungirile! Marian Popa a făcut 2-1 după o splendidă acţiune personală (min.95), iar Filip a egalat în min.103. Covrig a şutat superb în min.118, însă portarul Manea a salvat in extremis. S-a ajuns la lovituri de departajare, unde valoarea divizionarilor D şi-a spus cuvîntul: n-au reuşit să transforme nici măcar un penalty! Măgureanu a lovit bara, Nicolae a trimis pe lîngă poartă, iar şuturile lui Tănase şi Filip au fost „ghicite” de portarul Resmeriţă, eroul partidei. „Futsaliştii” Toader şi Florea au transformat (şutul lui Mihai a fost respins de portar) şi Municipal s-a calificat pentru al doilea an consecutiv în faza naţională a Cupei României, eliminînd în finală echipa care a terminat campionatul Diviziei D pe locul 3!

Au evoluat formaţiile - Municipal: Resmeriţă - M.Mănăilă (55 Normambet), I.Ionescu, Toader, I.Florea - Cornăţeanu (85 V.Diacu), G.Dobre (42 Covrig), G.Mihai, D.Stoica (46 Arif) - M.Popa, G.Stan; Dunărea: Manea - Macaşoi, Cr.Popescu, Bordei - C.Nicolae - Filip, Furdui, Măgureanu, Fl.Nedelea (119 Ilincu) - C.Tănase, Căciulan (65 Sînbel). Au arbitrat: I.Gheorghică - E.Ştefănescu, Cl.Şoptelea.