Municipal s-a calificat după prelungiri

Fotbal / Cupa României, faza pe judeţ: Municipal - Cariocas 3-2

Sport 30 Octombrie 2008 / 00:00 1273 accesări

Cariocas Constanţa a fost la un minut să elimine din Cupa României pe Municipal Constanţa, formaţia care a cîştigat faza pe judeţ în ultimele ediţii! Golul marcat de G. Mihai în min. 89 a trimis partida în prelungiri, iar Cariocas, care a jucat în inferioritate numerică din min. 59, a primit golul decisiv în min. 118. Cu o echipă alcătuită din mai mulţi veterani, Municipal s-a văzut condusă, din min. 22, cînd Tocia a transformat o lovitură liberă de la 20 m. După ce a luftat singur cu poarta goală, în min. 36, Baicu a restabilit egalitatea cu un minut înainte de pauză, marcînd cu capul la un corner: 1-1 la pauză. Un moment important al jocului s-a petrecut în min. 59, cînd Negreanu a văzut două cartonaşe galbene la interval de cîteva secunde, fiind eliminat! Se pare că motivul celui de-al doilea cartonaş a fost atitudinea necuviincioasă pe care jucătorul lui Cariocas ar fi avut-o faţă de arbitrul Veli. Chiar şi cu un om în minus, Cariocas a reuşit să revină în avantaj pe tabelă, după golul marcat de Ghiţă, în min. 73, pe contraatac, dar s-a văzut egalată (din nou!) în penultimul minut al reprizei. A fost o fază la care, pe rînd, Covrig şi Gabi Stan au trimis în bară, apoi G. Mihai a reluat în poartă: 2-2! S-a intrat în prelungiri, iar Municipal a înscris golul calificării în min. 117, prin Covrig. Scor final: Municipal - Cariocas 3-2. Tot în prelungiri s-a petrecut o fază la care jucătorii lui Cariocas au reclamat lovirea cu capul în gură a lui Muzichiar de către Arif, însă niciunul dintre arbitri, nici observatorul nu au observat infracţiunea, pentru că jocul se desfăşura în altă zonă a terenului.

Au evoluat - Municipal: Nachiu - Toader, I. Ionescu, Stoianof, Weiss (46 Chipară) - Covrig, Arif, G. Mihai, Cornăţeanu (46 G. Stan) - Baicu, Fl. Ionescu (79 Diacu); Cariocas: Frunză - B. Radu, Magadas (46 Pavel), Spătaru, Costin - Tuzluchi (56 Ghiţă), Muzichiar, Negreanu, Pripoi (56 Boiciu), Mega - Tocia (80 Leonte). Au arbitrat: Selatin Veli - Stere Cicio şi Cătălin Miu. Observator: Vasile Cenuşe.

Iată şi rezultatele înregistrate, marţi, în primul tur al Cupei României ediţia 2009-2010, faza pe judeţ: Viitorul Tîrguşor - Voinţa Săcele 1-3; Dunărea II Ostrov - Gloria Băneasa 5-2; AS Ciocîrlia - Viitorul Cobadin 0-2; Dacia Mircea Vodă - Axiopolis Sport Cernavodă 2-1; Voinţa Valu lui Traian - Perla Murfatlar 1-5; Viitorul Fîntînele - Înfrăţirea Cogealac 0-3; Fulgerul Chirnogeni - Aurora 23 August 2-3; Avîntul Comana - Viitorul Pecineaga 3-0 (oaspeţii s-au retras de pe teren în min. 57, la 2-1 pentru gazde); CFR Constanţa - Oil Terminal Constanţa 0-3; AS Bărăganu - Portul II Constanţa 3-0; Viitorul Cerchezu - Sparta Techirghiol 1-5; Unirea Topraisar - Victoria Cumpăna 1-6; Steaua Dorobanţu - CSO II Ovidiu 0-3; Dunaris Topalu - Carsium Hîrşova 0-6; Gloria Seimeni - Aripile Mihail Kogălniceanu 0-3.