Municipal, Săgeata şi Murfatlar au debutat cu victorii în Cupa Oraşelor Înfrăţite

Sport 26 Septembrie 2009 / 00:00 606 accesări

Vineri a început la Constanţa Cupa Oraşelor Înfrăţite la fotbal, competiţie rezervată echipelor de old-boys la care iau parte patru echipe din Turcia, una din Grecia şi trei din România. Toate formaţiile dobrogene au cîştigat meciurile de debut şi sînt şanse mari ca finala să fie una românească! Clubul constănţean FC Municipal, care este şi organizatorul turneului, a înregistrat scorul zilei de vineri, 10-0 cu Antalya 1 (goluri Gabi Stan 5, Grigorie Tudor 2, Tălpău 2 şi Guliu). Echipa antrenată de Marin Şoimu a dominat clar întîlnirea, în faţa unor adversari depăşiţi la toate capitolele, dar mai ales fizic. Au evoluat pentru învingători: Nachiu - Gerea, Arif, G. Ungureanu, Weiss - G. Mihai, Diacu, St. Carabaş, Gr. Tudor - G. Stan, Guliu (în prima repriză); Traşcă - Toader, Poşircă, Stoianof, Covrig (Fogoroşi) - Tălpău, Abdulgani, Culeafă, Farcaş - G. Stan, Fl. Ionescu (în repriza a doua). Tot în Grupa A, Komotini a dispus de Corlu cu 4-2. Rezultate din Grupa B: Săgeata Stejaru - Antalya 2 4-1 (pentru învingători au înscris D. Palade 2, C. Uda şi G. Tararache); Perla Murfatlar - Konya 4-1.

Programul meciurilor de sîmbătă: Komotini - Antalya 1 (ora 14.00, teren Voinţa); FC Municipal - Corlu (ora 15.30, teren Voinţa); Săgeata Stejaru - Konya (ora 14.00, teren ITC); Perla Murfatlar - Antalya 2 (ora 15.30, teren ITC). Cîştigătoarele celor două grupe vor juca finala turneului în nocturnă, pe Stadionul “Farul”, duminică de la ora 20.00. Partidele se dispută pe durata a două reprize de cîte 35 de minute. Competiţia face parte din manifestările prilejuite de Festivalul Dansului, Portului şi Tradiţiilor minorităţii turco-tătare din Constanţa, organizat de Uniunea Democrată a Tătarilor Turco-Musulmani din România în perioada 25-27 septembrie.