Murray, record și calificare în semifinale la Indian Wells

Tenis de câmp / Turneul de la Indian Wells

Sport 21 Martie 2015 / 00:00 719 accesări

Andy Murray, cap de serie nr. 4, s-a calificat în semifinalele turneului de la Indian Wells, învingându-l pe spaniolul Feliciano Lopez, scor 6-3, 6-4, succes grație căruia britanicul a devenit tenismanul cu cele mai multe victorii - 497 - din era Open. Murray a depăşit astfel performanţa lui Tim Henman, care a obţinut de-a lungul carierei 496 de victorii.

Murray s-a impus în faţa lui Lopez, al 12-lea favorit, într-o oră şi 32 de minute. Aceasta a fost a zecea victorie a lui Andy Murray în faţa lui Feliciano Lopez din tot atâtea confruntări.

Andy Murray va juca în semifinale împotriva sârbului Novak Djokovic, principalul favorit, care nu a jucat în sferturile de finală, adversarul său, Bernard Tomic (fav. nr. 32), neprezentându-se din cauza unei accidentări la spate.

Vineri seară s-au disputat și celelalte două confruntări din sferturile de finală: Tomas Berdych (fav. nr. 9) - Roger Federer (fav. nr. 2) și Milos Raonic (fav. nr. 6) - Rafael Nadal (fav. nr. 3).