Naționala de handbal masculin, învinsă de Portugalia

Handbal masculin / Turneu de pregătire

Sport 30 Decembrie 2014 / 00:00 593 accesări

Naționalele de handbal masculin ale României și Portugaliei, au disputat, duminică seară, la Meda, a doua partidă dintre cele trei de pregătire programate în această perioadă. După ce au remizat în primul joc, scor 23-23, handbaliștii tricolori au fost învinși în a doua întâlnire, scor 27-26 (10-13), după un meci în care au condus aproape în permanență ostilitățile. România a fost condusă în debutul jocului cu 2-0, dar a egalat rapid la 2-2, echilibrul păstrându-se până la mijlocul primei reprize, scor 6-6. Cu o apărare mai sigură, România s-a desprins la 10-6 - în min.21, iar la pauză avea un avans de trei goluri, 13-10. Prima parte a părții secunde a fost controlată și mai autoritar de handbaliștii pregătiți de Aihan Omer, printre ei aflându-se și pivotul Albert Cristescu, componentul campioanei HCM Constanța, astfel că în min. 36 tabela indica 19-13 pentru România. Schimbările efectuate de Aihan Omer, dar și lipsa de concentrare în atac și apărare au permis gazdelor să reintre în meci și să egaleze în min. 50, scor 21-21. Mai mult, Portugalia a reușit să ia un avans de trei goluri în min. 54, scor 26-23, dar time-out-ul solicitat de Aihan Omer a avut efectul scontat, România egalând la 26-26. Ca și în prima partidă, ultimul gol al meciului i-a aparținut portughezului Rocha, care a adus victoria echipei sale, scor 27-26. Pentru România au marcat: Șandru și Chiruț - câte 6g, Soare 4g, Ramba, Bujor și Grigoraș - câte 2g, Fenici, Acatrinei, Pavel, Iancu - câte 1g. Ultimul meci de pregătire dintre cele două echipe a avut loc aseară, la Figueira de Castelo Rodrigo.