Naționala României, calificată fără joc în semifinalele Cupei Mondiale de minifotbal

Sport 28 Martie 2015 / 00:00 589 accesări

Naționala de minifotbal a României, campioana europeană en titre, s-a calificat în semifinalele Cupei Mondiale din Statele Unite după ce a trecut cu scorul de 3-0 de echipa Canadei, în sferturile de finală. Rezultatul a fost stabilit la „masa verde”, pentru că adversarii nu s-au prezentat la meci! Canadienii nu au reușit să parcurgă 1.800 de kilometri în timp util, astfel că au fost nevoiți să se retragă din competiție. Partida trebuia să loc joi, la Tulsa (Oklahoma), de la ora locală 20.30 (3.30 în România), iar Canada jucase ultimul meci din Grupa C la Flint (Michigan), miercuri, de la ora locală 18.00.

În prima semifinală a unei competiții din ce în ce mai contestate, din cauza problemelor organizatorice, Brazilia, învingătoare cu 7-3 în fața Cehiei, va întâlni Mexicul, care a surclasat cu 12-0 El Salvador. România joacă în penultimul act cu învingătoarea dintre echipa Statelor Unite și a Germaniei, sfert de finală programat vineri noaptea, la Tulsa. Ambele semifinale sunt programate sâmbătă, la Chicago. Finalele vor avea loc duminică.