Naționala României, eliminată în semifinalele Cupei Mondiale de minifotbal

Sport 30 Martie 2015 / 00:00 897 accesări

Naționala de minifotbal a României, campioană europeană en titre, a ratat calificarea în finala Cupei Mondiale din Statele Unite ale Americii, sâmbătă, la Chicago, după ce a fost învinsă, în semifinale, de echipa gazdă cu scorul de 7-3. Tricolorii, care au câștigat toate cele cinci ediții ale Campionatului European, în perioada 2010-2014, au fost conduși cu 5-0 la pauza semifinalei, nereușind să facă față unei echipe formate din jucători profesioniști. România s-a adaptat destul de greu la regulile competiției, diferite față de regulile minifotbalului din Europa (cea mai importantă este cea că s-a jucat cu mantinelă). În Grupa B, România a reușit două victorii, 21-0 cu India și 7-2 cu Germania, fiind învinsă de Mexic, una dintre finalistele competiției, cu 7-3. În sferturi, România a beneficiat de neprezentarea Canadei, apoi a fost eliminată de SUA, în semifinală. În finala Cupei Mondiale de minifotbal, americanii au întâlnit formația Mexicului, care în a doua semifinală a învins Brazilia cu 3-2, după lovituri de departajare (a fost 5-5 după timpul regulamentar și după prelungiri). Prima campioană mondială la minifotbal a fost stabilită după finala desfășurată în noaptea de duminică spre luni la „Sears Centre”, o sală cu 11.000 de locuri, situată în Hoffman Estates (Illinois), o suburbie a orașului Chicago.