Nadal îl invinge pe Djokovici şi câştigă finala de la Roland Garros

Sport 08 Iunie 2014 / 19:58 313 accesări

Spaniolul Rafael Nadal a câştigat, în această după-amiază, ediţia masculină a turneului de la Roland Garros, după ce l-a învins în finala pe sârbul Novak Djokovici, scor 4-6, 7-5, 6-2, 6-4. Sârbul a început excelent meciul şi a câştigat un prim set echilibrat după doar 44 de minute, cu ajutorul unui singur break reuşit în game-ul al optulea. Şi al doilea set a fost extrem de echilibrat. Nadal a făcut break în game-ul al şaselea, sârbul a întors imediat, însă a clacat la 6-5, când servea pentru tiebreak. Nadal a făcut break şi a castigat astfel setul cu 7-5. Având un psihic mai puternic, Nadal a reuşit să întoarcă rezultatul şi a preluat conducerea cu 2-1 la seturi. În actul al treilea, Djokovici a fost de nerecunoscut, a comis multe greşeli neforţate, iar Nadal s-a impus cu 6-2. Nadal a fost primul care a lovit în setul al patrulea, cu un break în game-ul cu numărul 6, însă Djokovici şi-a recuperat rapid greşeala. Sârbul a mai călcat însă încă o dată strâmb, iar Nadal a câştigat setul cu 6-4 şi, implicit, finala. Datorită acestui succes, Rafael Nadal şi-a salvat primul loc în ierarhia mondială ATP. Djokovici va rămâne pe poziţia secundă. Pentru victoria de astăzi, Nadal a primit un cec în valoare de 1.650.000 de euro. Ibericul a ajuns la 14 titluri de Grand Slam, dintre care nouă la Roland Garros. Djokovici nu a reuşit să-şi treacă în palmares primul său titlu în capitala Franţei.