Naţionala de fotbal pe plajă a României este la o victorie de calificarea la Mondiale!

Fotbal pe plajă / Preliminariile CM 2015

Sport 12 Septembrie 2014 / 00:00 570 accesări

Echipa naţională de fotbal pe plajă a României, antrenată de Viorel Farcaș și formată în majoritate covârșitoare din fotbaliști constănțeni (11 din totalul de 12 care au făcut deplasarea în Italia), este foarte aproape de o performanță răsunătoare. Tricolorii participă la preliminariile europene din cadrul Campionatului Mondial ediția 2015 și sunt la o singură victorie de calificarea la turneul final! E drept, România va da piept în meciul decisiv cu selecționata Rusiei, campioana mondială a ultimelor două ediții, jocul fiind programat astăzi, de la ora 17.30 (în direct la Digi Sport).

Ieri, la Jesolo, România a învins Grecia cu scorul de 7-4, prin golurile marcate de Marian Măciucă (5), Ionel Posteucă şi Gabi Dobre. Tricolorii au avut un start perfect, conducând cu 3-0 după prima repriză. Conștienți că victoria nu le poate scăpa, ai noștri au lăsat-o mai moale, iar elenii au prins curaj: de la 4-0, scorul a devenit 4-3 la câteva minute după startul ultimei reprize! Măciucă, însă, a fost omul care a făcut diferența, marcând încă trei goluri în această repriză.

Tot ieri, Rusia a câștigat în fața Germaniei cu 2-0 și este lider în clasamentul Grupei a III-a, cu 6 puncte, urmată de România 4p, Germania și Grecia - fără niciun punct. Ca să încheie grupa pe primul loc și, automat, să obțină calificarea la Mondiale, România are nevoie de o victorie în timp regulamentar sau în prelungiri asupra Rusiei. Cu un succes la lovituri de departajare, recompensat cu un singur punct, tricolorii nu pot acumula punctajul necesar pentru a depăși campioana mondială în clasament.