Naţionala de futsal a început cu stângul

Sport 25 Februarie 2011 / 00:00 692 accesări

La Tg. Mureş a început ieri Grupa a 4-a de calificare la turneul final al Campionatului European de futsal, Croaţia 2012. Naţionala României a debutat cu stângul la acest turneu, fiind învinsă, cu 6-5 (5-1), de selecţionata Slovaciei. Tricolorii au ratat enorm în prima repriză, fiind surprinşi de contraatacurile devastatoare ale adversarilor! Cu fotbaliştii constănţeni Mimi Stoica şi Gabi Dobre în echipă, România a recuperat spectaculos după pauză, a egalat la 5, dar a riscat pentru victorie şi a încasat golul decisiv cu un minut şi 43 de secunde înainte de finalul partidei. Slovacul Brunovsky a înscris printr-un şut din propriul semicerc în poarta goală, într-un moment în care ai noştri scoseseră portarul pentru a avea superioritate în atac! Golurile echipei antrenate de Sito Rivera au fost marcate de Stoica (2), Gherman (2) şi Matei. În celălalt meci din grupă, Cehia a învins Norvegia, cu 4-3. Iată programul partidelor rămase de jucat - sâmbătă, ora 16.30: Slovacia - Cehia; ora 19.00: România - Norvegia; duminică, ora 16.30: Norvegia - Slovacia; ora 19.00: Cehia - România. Meciurile naţionalei României vor fi transmise în direct pe TVR 3 şi înregistrat pe TVR 2.