Naţionala de handbal masculin, victorie chinuită la Nicosia

Handbal (m) / Preliminarii CM 2015: CIPRU - ROMÂNIA 30-31

Sport 06 Ianuarie 2014 / 00:00 535 accesări

Reprezentativa de handbal masculin a României îşi continuă drumul spre barajul de calificare la Campionatul Mondial din 2015. Aseară, la Nicosia, în etapa a 4-a a Grupei a 2-a de calificare, handbaliştii tricolori au dispus, scor 31-30 (15-16), de naţionala Ciprului, echipă care rămâne fără niciun punct acumulat. Victoria din tur, 36-19 la Bucureşti, anunţa o întâlnire uşoară şi în capitala Ciprului, însă situaţia a fost cu totul diferită. În prima repriză, ciprioţii au condus în permanenţă pe tabela de marcaj, chiar şi la trei goluri, la pauză gazdele intrând la cabine în avantaj, 16-15. Cursa de urmărire a handbaliştilor tricolori s-a încheiat la nouă minute de la reluare, când România a trecut pentru prima oară la conducere, scor 19-18. Tricolorii s-au distanţat apoi la două lungimi, 20-18, 21-19 şi 24-22, şi se părea că încet, dar sigur se vor distanţa pe tabelă. Încurajaţi de jocul modest al naţionalei pregătite de Eliodor Voica, ciprioţii au continuat să pună multe probleme, revenind la conducere, scor 27-26, iar finalul a fost pe muchie de cuţit. Gazdele au condus cu 30-29 în min. 58, după care România a înscris de două ori în final pentru un succes, scor 31-30, mult mai greu decât se anticipa. Pentru echipa antrenată de Eliodor Voica şi Sebastian Bota au marcat: Fenici şi Talas - câte 5g, Şimicu, Florea şi Ghiţă - câte 4g, Acatrinei 3g, Mihalcea şi Rotaru - câte 2g, Asoltanei şi Cîmpan - câte 1g.

Într-o altă partidă din această grupă, Slovacia a învins sâmbătă, pe teren propriu, scor 28-21, Italia. Următoarele jocuri vor avea loc miercuri, 8 ianuarie: România - Italia (ora 18.00, sala “Dinamo” din Bucureşti, în direct la Digi Sport 1) şi Cipru - Slovacia (ora 19.00). Clasament Grupa a 2-a: 1. România 8p, 2. Slovacia 6p, 3. Italia 2p, 4. Cipru 0p. La play-off-ul pentru turneul final al CM de handbal masculin din 2015, care va avea loc în Qatar, vor merge câştigătoarele celor cinci grupe preliminare.