Naționala de rugby mai are șanse minime de calificare la Cupa Mondială!

În urma înfrângerii de duminică, 10-22 cu Spania

Sport 18 Februarie 2018 / 18:53 780 accesări
Rugbyștii spanioli au fost de neoprit în meciul contra României

Echipa națională de rugby a României a pierdut cu 22-10 (13-3) meciul disputat duminică după-amiază împotriva Spaniei, la Madrid, și astfel „Stejarii” mai au doar șanse teoretice de a se califica la Cupa Mondială din 2019. În schimb, Spania și-a asigurat practic biletele pentru turneul din Japonia, grație noului regulament de calificare pus la punct de World Rugby. Astfel, pentru calificare contează edițiile 2017 și 2018 ale Rugby Europe International Championship, dar nu se iau în considerare meciurile cu Georgia, care s-a calificat direct la CM 2019 grație evoluțiilor de la Cupa Mondială din 2015! Astfel, succesul României contra Georgiei, de anul trecut, nu este considerat în ierarhia pentru CM 2019, acolo unde conduce Spania, cu 21 de puncte, urmată de România 20p și de Rusia 15p.

„Stejarii” aveau mai multe variante pentru a ajunge la turneul final, victoria, remiza sau înfrângerea la mai puțin de zece puncte diferență, însă niciuna dintre ele nu a fost îndeplinită. „Los Leones” au început excelent meciul, cu două eseuri în primele zece minute, profitând și de eliminarea temporară a lui Tangimana Fonovai, care a primit un cartonaș galben. Scorul era astfel 10-0 în minutul 10, Linklater ratând transformarea la ambele eseuri. În minutul 13, Florin Vlaicu a adus trei puncte pentru „Stejari”, după o lovitură de pedeapsă, însă trei minute mai târziu Linklater a dus scorul la 13-3, tot din l.p. În repriza secundă, același Linklater a transformat trei penalități, scorul devenind 22-3! Cu trei minute înainte de final, Sione Fakaosilea a reușit singurul eseu al României, iar Vali Calafeteanu a transformat, stabilind scorul final, 22-10. Astfel, echipa țării noastre nu obține nici punctul bonus defensiv, care i-ar fi păstrat pe „Stejari” peste Spania în clasament.

Au evoluat pentru România: 1. Mihăiţă Lazăr (Castres), 2. Andrei Rădoi (Timişoara Saracens), 3. Andrei Ursache (Carcassonne) - 4. Johan van Heerden (Ştiinţa Baia Mare), 5. Marius Antonescu (Colomiers) - 6. Valentin Ursache (Oyonnax), 7. Mihai Macovei (Colomiers), 8. Stelian Burcea (CSM Bucureşti) - 9. Florin Surugiu (Steaua Bucureşti), 10. Florin Vlaicu (Steaua Bucureşti) - 11. Stephen Shennan (Timişoara Saracens), 12. Sione Fakaosilea (Ştiinţa Baia Mare), 13. Paula Kinikinilau (CSM Bucureşti), 14. Tangimana Fonovai (Timişoara Saracens) - 15. Cătălin Fercu (Timişoara Saracens).

Rezerve: 16. Marian Căpăţînă (Timişoara Saracens), 17. Ionel Badiu (Timişoara Saracens), 18. Alexandru Ţăruş (Sale Sharks), 19. Valentin Popîrlan (Timişoara Saracens), 20. Andrei Gorcioaia (Massy), 21. Valentin Calafeteanu (CSM Bucureşti), 22. Ionuţ Dumitru (Steaua Bucureşti), 23. Jack Umaga (Timişoara Saracens).

Spania este favorită să se califice la turneul final, pentru a doua oară în istorie, urmând să înfrunte în ultimele meciuri din grupă echipele Germaniei și Belgiei. România mai poate ajunge la turneul final dacă va încheia REIC pe locul 3. Mai întâi va juca un meci de baraj contra Portugaliei, pe teren propriu, învingătoarea din acest meci urmând să dispute disputa un baraj inter-continental tur-retur contra selecționatei statului Samoa (2 și 16 iunie 2018). Ratarea calificării ar fi o mare contraperformanță pentru România, care a participat la toate cele opt ediții de până acum ale Cupei Mondiale!