Naţionala de volei feminin, învinsă din nou de Bulgaria

Sport 05 Noiembrie 2011 / 00:00 456 accesări

Aflate în plină pregătire pentru apropiatele turnee de precalificare la Jocurile Olimpice din 2012, programate săptămâna viitoare, echipele naţionale de volei feminin ale României şi Bulgariei au susţinut joi şi vineri, la Sofia, două meciuri de verificare. Gazdele s-au impus în ambele partide, cu 3:1 - joi şi cu 3:0 (25:17, 25:16, 25:21) - vineri. După meciul al doilea, antrenorii celor două formaţii au căzut de acord să se mai joace un set, adjudecat de tricolore, cu 25:16. Vineri, naţionala României a echilibrat disputa doar în setul al treilea, când a condus la un moment dat cu 11:9, pentru că Bulgaria a controlat autoritar întâlnirea de-a lungul primelor două seturi: 7:0, 13:7, 20:14 - în setul I, 10:4, 16:8, 22:15 - în setul al II-lea. Campioana României, CV 2004 Tomis Constanţa, a avut cinci jucătoare care au evoluat în sala mică de la Armeec Arena din Sofia. În prima partidă, Diana Neaga şi Andreea Ispas au fost titulare, Alexandra Trică a intrat din postura de rezervă, iar Cristina Cazacu nu a jucat deloc. Tsvetelina Zarkova, voleibalista bulgară de la CV 2004 Tomis, a fost titulară joi, reuşind 4 puncte, iar vineri în locul său a jucat Gabriela Koeva.