Naţionala României de fotbal pe plajă a învins Elveţia

Euroliga de fotbal pe plajă

Sport 09 Iunie 2012 / 00:00 855 accesări

Naţionala de fotbal pe plajă a României a debutat cu o victorie neaşteptată în faţa Elveţiei la primul turneu contând pentru Euroliga 2012, cel găzduit de Terracina (Italia). Adversarii, care s-au clasat pe locul 2 în Superfinala de anul trecut, porneau cu prima şansă, dar tricolorii au reuşit să se impună cu 5-4! Decisiv a fost portarul Iulian Gîndac, autorul mai multor parade de senzaţie în faţa lui Stankovici şi compania. După ce vedeta elveţienilor a deschis scorul în min. 2, România a întors rezultatul prin reuşitele din min. 5 ale lui L. Croitoru (şut de la centrul terenului) şi M. Măciucă (foarfecă spectaculoasă). Stankovici a ratat un penalty în min. 9, dar a egalat imediat după prima pauză (min. 13), iar Spaccarotella (min. 22) a readus Elveţia în avantaj. În ultima repriză, I. Posteucă (min. 27) a egalat la 3, Schirinzi (min. 32) a făcut 4-3, iar în min. 33 şi 34 tricolorii au înscris golurile decisive, prin M. Măciucă (din repunere de la centrul terenului) şi L. Chirilă (lovitură liberă). Au mai jucat pentru echipa antrenată de Viorel Farcaş: M. Posteucă, I. Răvoiu, R. Cărăuleanu şi Adrian Pătulea, vârful de atac al Farului făcându-şi debutul la fotbal pe plajă.

Alte rezultate înregistrate vineri în Euroliga A: Rusia - Franţa 9-6; Portugalia - Spania 6-5 (după prelungiri); Polonia - Italia 7-6 (după prelungiri). Rezultate din Euroliga B: Cehia - Norvegia 7-0; Belarus - Ungaria 9-3. În acest prim turneu din cadrul Euroligii A, România va mai întâlni Italia (sâmbătă, ora 19.45, în direct pe Eurosport) şi Polonia (duminică, ora 13.45; meciul va fi difuzat de la ora 15.00 pe Eurosport 2).