Naţionala României de fotbal pe plajă, surclasată de Spania

Euroliga de fotbal pe plajă / Turneul de la Moscova

Sport 03 August 2013 / 00:00 500 accesări

Vineri, la Moscova, a debutat turneul nr. 6 şi ultimul din cadrul Euroligii de fotbal pe plajă, ediţia 2013. Naţionala României, care trebuie să obţină două victorii în capitala Rusiei pentru a se califica la Superfinala de la Torredembarra, a fost învinsă la scor de Spania, 0-6! După o primă repriză fără goluri, ibericii au deschis scorul din penalty, prin Cintas (min. 21), iar Llorenc Gomez (min. 24) a mărit avantajul până la a doua pauză. Portarul L. Gheorghe a apărat un penalty în startul ultimei reprize, dar pe teren a început coşmarul pentru tricolori, care au încasat patru goluri în două minute (autori: Llorenc 3 şi Adril). Au evoluat pentru România (antrenor Viorel Farcaş): Vl. Neagu - I. Posteucă, I. Florea, Ad. Tănase, M. Măciucă (au mai jucat: L. Gheorghe, I. Răvoiu, R. Cărăuleanu).

În celălat meci din grupă, Rusia a dispus de Germania, cu 2-1. Sâmbătă, de la ora 18.00, România va întâlni Rusia, iar duminică, de la ora 16.45, va juca împotriva Germaniei. Partidele de la Moscova sunt transmise de GSP TV.