Naționala României de rugby a învins Portugalia într-un meci de pregătire

04 Februarie 2017 / 21:26 443 accesări

Echipa naţională de rugby a României a câştigat, sâmbătă, meciul amical cu reprezentativa Portugaliei, scor 33-17, pe Estadio National Campo de Honra din Lisabona, potrivit site-ului oficial al Federaţiei Române de Rugby.

Partida s-a desfășurat pe durata a patru reprize de câte 20 de minute, iar scorul a fost 3-3, 0-7, 0-0, 30-7. Cătălin Fercu, Viorel Lucaci, Mădălin Lemnaru, Dorin Lazăr și Ionuț Dumitru au reuşit eseuri pentru România.

România a jucat în următoarele formule:

Repriza 1: Alexandru Savin, Florin Bărdașu, Vlad Bădălicescu, Johan Van Heerden, Ionuț Mureșan, Andrei Iurea, Dorin Lazăr, Răzvan Ailenei, Valentin Calafeteanu, Jody Rose, Stephen Shennan, Florin Vlaicu, Vlăduț Popa, Ionuț Dumitru, Luke Samoa.

Repriza a 2-a: Alexandru Savin, Florin Bărdașu, Vlad Bădălicescu, Valentin Popârlan, Ionuț Mureșan, Andrei Iurea, Cristian Chirică, Răzvan Ailenei, Alexandru Țiglă, Luke Samoa, Ionuț Dumitru, Vlăduț Popa, Jack Umaga, Mădălin Lemnaru, Stephen Shennan.

Repriza a 3-a: Constantin Pristaviță, Eugen Căpățână, Alexandru Gordaș, Johan Van Heerden, Ionuț Mureșan, Viorel Lucaci, Andrei Iurea, Dorin Lazăr, Valentin Calafeteanu, Luke Samoa, Ionuț Dumitru, Floin Vlaicu, Vlăduț Popa, Mădălin Lemnaru, Cătălin Fercu.

Repriza a 4-a: Constantin Pristaviță, Eugen Căpățână, Alexandru Gordaș, Johan Van Heerden, Valentin Popârlan, Viorel Lucaci, Cristian Chirică, Dorin Lazăr, Florin Surugiu, Jody Rose, Ionuț Dumitru, Florin Vlaicu, Jack Umaga, Mădălin Lemnaru, Cătălin Fercu.

Portugalia a utilizat urmatoarea echipă: 1.Francisco Fernandes, 2.Duarte Diniz, 3.Francisco Bruno, 4.Geordie Mcsullea, 5.José Maria Filho, 6.Manuel Picão, 7.Sebastião Villax, 8.Vasco Fragoso Mendes, 9.Francisco Pinto Magalhães, 10.Nuno Sousa Guedes, 11.Pedro Silvério, 12.Tomás Appleton, 13.António Vidinha, 14.José Maria Vareta, 15.Cyrille Andreu.