Naţionala României, la o victorie de turneul final!

Astăzi, în turneul de calificare la CM de fotbal pe plajă

Sport 16 Iulie 2010 / 00:00 651 accesări

Naţionala de fotbal pe plajă a României şi-a respectat statutul de favorită în optimile de finală ale turneului de calificare la Campionatul Mondial din 2011, găzduit de localitatea Bibione, din Italia. Tricolorii au trecut fără prea multe emoţii de Estonia, scor 6-2, iar aseară, după închiderea ediţiei, şi-a aflat adversara din sferturile de finală programate astăzi. Cele patru învingătoare de azi vor obţine calificarea pentru turneul final de anul viitor, găzduit tot de Italia. Dacă italienii se vor afla printre semifinaliste, la Bibione se va organiza şi un turneu al locurilor 5-8, având ca miză încă un loc la turneul final.

România şi Estonia au inaugurat programul de ieri al optimilor, iar ai noştri au deschis scorul încă de la prima atingere de balon: Ionuţ Florea a “săltat” mingea pentru Marian Măciucă, iar acesta a şutat de la centrul terenului direct la vinclu! Peste un minut, Marian Posteucă a dublat avantajul tricolorilor, din lovitură liberă. Repriza a continuat la fel de spectaculos şi s-a încheiat cu scorul de 4-2 în favoarea României (au mai înscris Ionuţ Florea şi Marian Măciucă, respectiv Siska şi Aniko). În ciuda unei replici foarte bune a balticilor, românii au controlat ostilităţile în reprizele următoare, dar au mai reuşit doar două goluri, prin Marian Măciucă (în repriza a doua) şi Ionuţ Florea (în repriza a treia). Scor final: România - Estonia 6-2. Alte rezultate din optimi: Ucraina - Olanda 6-0; Ungaria - Grecia 8-5; Elveţia - Franţa 6-4; Portugalia - Azerbaidjan 5-2; Rusia - Turcia 11-2. Meciurile Italia - Polonia şi Moldova - Spania s-au disputat după închiderea ediţiei. Sâmbătă au loc semifinalele, iar duminică sunt programate finalele.