Naţionala României va juca în turneul final al Euroligii de fotbal pe plajă

Sport 13 Iulie 2009 / 00:00 515 accesări

Naţionala de fotbal pe plajă a României şi-a continuat evoluţiile foarte bune din 2009 şi la sfîrşitul săptămînii trecute, reuşind două victorii în primul turneu contînd pentru Euroligă, desfăşurat la Lignano Sabbiadoro (Italia). Tricolorii au cîştigat sîmbătă, scor 5-1 (au marcat: Bugălă, Dobre, I. Florea, I. Posteucă şi Măciucă), în faţa Andorrei, iar duminică au dispus, cu 3-2 (au marcat: I. Posteucă, Florea şi Măciucă), de Grecia. Dacă întîlnirile cu Andorra au fost de “încălzire” pentru România şi Grecia (9-1 cu Andorra, vineri), meciul decisiv pentru calificare s-a jucat duminică. Mai experimentaţi, grecii au dominat prima repriză, cînd portarul Rizan a reuşit cîteva intervenţii providenţiale. Totuşi, ai noştri au avut marile ocazii de gol, Măciucă trimiţînd în bară în două rînduri! România a făcut diferenţa în repriza secundă, prin golurile lui I. Posteucă (min. 16) şi Florea (min. 20). În repriza a treia, Grecia a forţat egalarea. Paris a înscris, în min. 25, Măciucă a refăcut diferenţa peste două minute, iar Triantafillidis a stabilit rezultatul final, în min. 28. Victorie cu 3-2 pentru România, care se revanşează după înfrîngerea cu 2-5 suferită vara trecută, în turneul internaţional de la Mamaia.

Cele două victorii de la Lignano permit echipei noastre să joace la turneul final al Euroligii B, la care vor participa alte cinci echipe: învingătoarele din următoarele trei turnee de cîte trei echipe programate în această vară, cea mai bună ocupantă a poziţiei secunde şi ultima clasată din Euroliga A. Din eşalonul doi valoric mai fac parte Anglia, Austria, Cehia, Germania, Turcia, Olanda, Belarus, Azerbaidjan şi o formaţie încă nedesemnată. În prima grupă valorică sînt incluse cele mai bune opt clasate din topul european: Portugalia, Rusia, Italia, Franţa, Elveţia, Spania, Polonia şi Ungaria. Acestea evoluează în turnee de patru echipe, organizate în paralel cu cele din eşalonul secund, fiecare formaţie urmînd să susţină cîte două turnee. Primele şase clasate vor lua parte, între 20 şi 23 august, la Superfinala programată în Portugalia, la Vila Real de Santo Antonio, în paralel cu turneul final din Euroliga B.