Neymar a fost desemnat cel mai bun jucător al meciului Brazilia - Croaţia

Sport 13 Iunie 2014 / 11:09 188 accesări

Atacantul Neymar a fost desemnat cel mai bun jucător al partidei de deschidere de la turneul final al Cupei Mondiale, în care reprezentativa Braziliei a învins, ieri, pe Arena Corinthians din Sao Paulo, cu scorul de 3-1, reprezentativa Croaţiei, informează site-ul oficial al FIFA. Neymar a jucat 88 de minute, a înscris două goluri din patru şuturi la poartă şi a avut 49 de pase reuşite. Echipa naţională a Braziliei a învins, ieri, pe Arena Corinthians din Sao Paulo, cu scorul de 3-1 (1-1), reprezentativa Croaţiei, în grupa A, în meciul de deschidere de la turneul final al Cupei Mondiale. Golurile brazilienilor au fost marcate de Neymar '29, '71 din penalti şi Oscar '90+1, în timp ce croaţii au punctat prin autogolul lui Marcelo, în minutul 11. Jucătorii croaţi au protestat vehement după decizia arbitrului japonez Yuichi Nishimura de a acorda penalti la un duel în careu între Lovren şi Fred. Croaţii au considerat că penaltiul a fost acordat mult prea uşor.