Nicio surpriză, Germania este în semifinale!

SFERTURI DE FINALĂ: GERMANIA - GRECIA 4-2 (Lahm 39, Khedira 61, Klose 68, Reus 74 / Samaras 55, Salpingidis 89-pen.)

Sport 23 Iunie 2012 / 00:00 284 accesări

Germania este a doua formaţie calificată în semifinalele Campionatului European din Polonia şi Ucraina, după victoria pe cât de previzibilă, pe atât de meritată cu Grecia, scor 4-2 (1-0), obţinută vineri seară, la Gdansk. Ambii tehnicieni au început meciul cu formule inedite, însă dacă Fernando Santos spera să imprime echipei sale o altă faţă, Joachim Low a surprins începând partida cu Shurrle, Reus şi Klose titulari în premieră la acest turneu final, în locul lui Podolski, T. Muller şi Mario Gomez. Germania s-a instalat în jumătatea adversă din primul minut, iar ocaziile nu au întârziat să apară. După un gol corect anulat pe motiv de ofsaid la Schweinsteiger, Ozil ar fi putut deschide scorul în min. 24, dar a preferat un şut plasat în locul unui “torpile” care i-ar fi oferit mult mai puţine şanse lui Sifakis. Ocazia lui Ozil a deschis sarabanda ratărilor la poarta grecilor, Klose, în min. 24 şi Reus, în min. 25, trecând pe lângă deschiderea scorului. Tabela avea să fie modificată de căpitanul Philipp Lahm, cu un şut în forţă de la 20 m, iar Germania trecea, în sfârşit, în avantaj. Grecia şi-a continuat jocul plictisitor şi după primirea golului, apărându-se la 30 m de propria poartă şi încercând să lovească pe contraatac. În plină dominare germană, Salpingidis a scăpat pe contraatac în min.55, a centrat în faţa porţii, iar Samaras a adus o egalare nesperată, 1-1! Nu a fost însă loc de surprize, dominarea teritorială a Germaniei transformându-se în alte trei reuşite în decurs de doar 13 minute: Khedira, în min. 61 (şut în forţă de la 12 m), Klose, în min. 68 (reluare cu capul de la 6 m după o lovitură liberă) şi Reus, în min. 74 (şut în forţă de la 10 m). Grecia a redus din handicap în min. 89, prin Salpingidis, din penalty, iar Germania se califică în semifinale după un 4-2 mai clar decât o arată scorul.

Au evoluat - Germania (antrenor Joachim Low): Neuer - J. Boateng, Hummels, Badstuber, Lahm - Khedira, Schweinsteiger - Reus (80 Goetze), Ozil, Schurrle (67 T. Muller) - Klose (80 Gomez); Grecia (antrenor Fernando Santos): Sifakis - Torossidis, Papastathopoulos, K. Papadopoulos, Tzavelas (46 Fotakis) - Makos (72 Liberopoulos), Maniatis - Ninis (46 Gekas), Katsouranis, Samaras - Salpingidis. Cartonaşe galbene: Samaras, Papastathopoulos. Au arbitrat: Damir Skomina (centru) - Primoz Arhar şi Matej Zunici (arbitri asistenţi) - Slavko Vincici şi Matej Jug (asistenţi suplimentari) - toţi din Slovenia; Stephane Lannoy (rezervă - Franţa).