Niciun aur pentru Constanţa la CN de box pentru tineret

Sport 04 Iulie 2011 / 00:00 498 accesări

Sâmbătă, la Tg. Mureş, s-au încheiat Campionatele Naţionale de box pentru tineret (sportivi cu vârsta între 16 şi 18 ani). În gala finală au luptat şi doi constănţeni, care au coborât învinşi treptele ringului şi au rămas doar cu medaliile de argint. La categoria 49 kg, Enver Amiş (CS Farul Constanţa, antrenori Mihai Constantin şi Marcelică Tudoriu) a pierdut la puncte în faţa lui Ştefan Caşlarov (CSM Bacău, campion naţional şi în 2010). La 56 kg, Ionuţ Băluţă (CS Năvodari, antrenor Ferodin Ablalim) a boxat cu James Chereji (Constructorul Hunedoara), iar meciul s-a terminat la egalitate, 4-4. Totuşi, învingător a fost desemnat Chereji, la fel ca la Cupa României 2011, când aceiaşi sportivi au boxat în finală! „Softul maşinii de punctat a decis ca Băluţă să piardă, deşi regulamentele federaţiei internaţionale prevăd ca în aceste cazuri să se ia în considerare punctajele separate ale fiecărui arbitru. Se elimină punctajul cel mai mare şi cel mai mic de la fiecare boxer, iar ce rămâne se însumează. În cazul nostru, Băluţă ar fi câştigat cu 30-20, însă am fost obligat să urmez decizia calculatorului”, a declarat Toma Matei, arbitru internaţional şi preşedintele Asociaţiei Judeţene de Box Constanţa, care la Tg. Mureş a fost delegat general al competiţiei. Alţi trei pugilişti constănţeni au cucerit medalii de bronz la CN 2011: Andrei Vatră (69 kg, Farul), Daniel Bocai (75 kg, Alutus Litoral Mangalia, antrenor Nicolae Şeitan) şi Claudiu Brănescu (+91 kg, Năvodari). Printre arbitrii care au oficiat la această competiţie s-a numărat şi constănţeanul Marius Marga.