Niciun gol pentru echipele constănţene

Fotbal / Liga a III-a, Seria a 2-a, etapa a 22-a

Sport 28 Martie 2009 / 00:00 852 accesări

Etapa a 22-a din Seria a 2-a a Ligii a III-a la fotbal a fost una cu adevărat secetoasă pentru echipele judeţului nostru, toate întîlnirile în care au fost prezente încheindu-se cu scorul de 0-0. Cel mai important rezultat l-a obţinut CSO Ovidiu, echipa pregătită de Cătălin Anghel reuşind o mini-surpriză pe terenul liderului Steaua II. Chiar dacă au avut în faţă o formaţie pentru care au jucat şi jucători importanţi de la prima echipă, precum Eugen Baciu sau Janos Szekely, echipa din Ovidiu a rezistat fără să primească gol. Şi-a creat chiar şi cîteva bune ocazii de a înscrie, însă Curumi a greşit la finalizare. Trebuie spus că în ultimele 30 de minute Ovidiu a jucat şi cu un jucător mai puţin pe teren, Ciuciuleacă primind cartonaşul roşu. Într-o altă partidă, Portul şi Farul II au încheiat “prieteneşte“, scor 0-0, un meci ce nu ajută niciuna dintre formaţii să urce în clasament. De remarcat că Farul II a jucat în repriza secundă cu doi oameni mai puţin, Bubuleandră şi Ţarălungă fiind eliminaţi în finalul primei reprize. Nu în ultimul rînd, CS Eforie a scos şi ea o remiză, tot 0-0, pe terenul celor de la Rocar Bucureşti. În celelalte partide ale etapei s-au înregistrat rezultatele: Politehnica Galaţi - Dunărea Călăraşi 1-2; CF Brăila - Rapid II 2-0; Viitorul Însurăţei - Unirea Slobozia 0-2; Callatis Mangalia - Inter Gaz Bucureşti 3-0 (echipa oaspete s-a retras din campionat). Săgeata Stejaru şi CSM Medgidia au stat. Clasament: 1. Steaua II 49p; 2. Rapid II 41p (golaveraj: +21); 3. Stejaru 41p (+18); 4. Călăraşi 40p (+22); 5. Ovidiu 40p (+18); 6. Slobozia 39p; 7. Farul II 31p; 8. Brăila 29p; 9. Rocar 22p; 10. Eforie 21p (-9); 11. Portul 21p (-16); 12. Galaţi 19p; 13. Callatis 17p; 14. Însurăţei 12p; 15. Inter Gaz 10p; 16. Medgidia 5p.