Nicoleta Grasu, în drum spre aurul olimpic

Atletism

Sport 16 August 2008 / 00:00 524 accesări

Stadionul Naţional “Cuib de pasăre” din Beijing a găzduit, vineri, primele întreceri din cadrul concursului olimpic de atletism, tribunele arenei fiind arhipline. Prima zi a adus veşti diferite pentru delegaţia “tricoloră”, doar două sportive reuşind să obţină calificarea în finalele probelor în care au concurat. Marea speranţă a atletismului feminin românesc la titlul olimpic, Nicoleta Grasu, şi-a confirmat statutul de favorită. Sportiva de la CS Farul a obţinut biletele pentru finala de aruncare a discului, cu o performanţă de 62,51 m, realizată în Grupa B. Prima aruncare a veteranei în vîrstă de 36 de ani a fost de 57,75 m, ea renunţînd la ultima încercare. Grasu a avut a doua aruncare în clasamentul general, după americanca Stephanie Trafton Brown, cu 62,77 m. Constănţeanca va încerca să cucerească singura medalie care-i lipseşte din palmares în finala programată luni, de la ora 14.20. Şi Cristina Casandra va evolua în finală, dar în proba de 3.000 m obstacole, după ce s-a clasat a patra în prima serie, fiind cronometrată cu timpul de 9min.22,38sec, performanţă care reprezintă un nou record naţional. Cealaltă româncă prezentă în seriile probei de 3.000 m obstacole, Ancuţa Bobocel a ratat calificarea în finală, după ce s-a clasat doar a şasea în seria a doua, fiind cronometrată cu timpul de 9min.35,31sec. Românca a fost urmărită de ghinion, fiind implicată într-o incident provocat de o altă atletă, care a căzut la unul dintre obstacole. Nici Mihaela Neacşu nu a depăşit faza seriilor, ratînd calificarea în semifinalele probei de 800 m, după ce s-a clasat pe locul şase în seria a cincea, cu 2min.3,03sec. Seria ratărilor a fost completată de Adelina Gavrilă, care nu a prins ultimul act al probei de triplusalt. Sportiva de la CS Farul a avut doar a 19-a performanţă din concurs, reuşind din prima încercare 13,98 m. Celelalte sărituri, 13,71 m şi 13,55 m, nu au putut schimba nimic, baremul de calificare în finală fiind de 14,45 m, astfel că pentru atleta în vîrstă de 29 de ani Jocurile Olimpice de la Beijing au luat sfîrşit.

Heltne debutează la Jocurile Olimpice

Întrecerile de atletism continuă sîmbătă cu alte probe, care aduc la start o singură reprezentantă a României. Astfel, Anca Heltne va lua startul în preliminariile probei de aruncare a greutăţii. Sportiva de la CS Farul nu se numără însă printre favorite, avînd şanse mici să obţină calificarea în finala programată tot în cursul zilei de sîmbătă. Mult mai animată pentru atletismul “tricolor” se anunţă ziua de duminică, cînd mai mulţi sportivi “tricolori” încerca să răstoarne calculele hîrtiei şi să obţină un loc pe podium. Lidia Şimon, Luminiţa Talpoş şi Constantina Diţă Tomescu vor lua startul într-o probă de tradiţie, maratonul, prima fiind creditată cu şanse la un loc fruntaş. Tot duminică este programată şi finala probei de 3.000 m obstacole în care România va fi reprezentată de proaspăta recordmenă naţională, Cristina Casandra. Alte două atlete, Angela Moroşanu şi Ionela Tîrlea vor încerca să depăşească preliminariile probei de 400 m garduri.